Професор Рей Чаудури е консултант-невролог и професор по неврология и двигателни нарушения в King’s College и Института по психиатрия в Лондон, Великобритания. Ръководител е на изследователския център за ПБ и е директор на National Parkinson Foundation Centre of Excellence at King’s College Hospital. Автор е на близо 400 научни публикации. Има изключителен принос за образователните радио- и телевизионни представяния, включително по BBC и CNN. Професионалният му интерес е в областта на медикаментозната терапия при болест на Паркинсон и синдрома на неспокойните крака, болестта в малцинствените етнически групи и проблемите със съня при болните с Паркинсон.
С професор Чаудури разговарям по повод презентацията му за лечение на късна ПБ в рамките на XVIII Национален конгрес по неврология.
За кого е подходяща терапията с леводопа-карбидопа интестинален гел, професор Чаудури?
подходяща е за всички възрастови групи. Дълбоката мозъчна стимулация (Deep Brain Stimulation – DBS) e за пациенти под 65-годишна възраст. При условие, че популацията застарява прогресивно, какво правим с терапията на страдащите от ПБ след тази възраст? Днес пред 70-годишния реално стоят още едни 25 години живот, които трябва да бъдат изживени с добро качество.
Затова ефективното лечение при хората на тази възраст е много важно. А терапията с леводопа-карбидопа интестинален гел им дава тази възможност.
А терапията с апоморфинова попма?
Apomorphine не действа в тази възрастова група заради страничните си ефекти. Терапията с леводопа-карбидопа интестинален гел е единственото устойчиво лечение за хората над 65-годишна възраст.
При по-младите пациенти терапията е също толкова ефективна, но трябва да се направи избор: някой може да иска да работи и да не носи помпа, а да прецени, че DBS е по-добър вариант. Но не и при пациенти с тежка депресия. При тях DBS не може да се прилага.
Колко инвазивна е процедурата по поставяне на леводопа-карбидопа интестинален гел?
Не и колкото дълбоката-мозъчна стимулация. Разбира се, терапевтът трябва да е сигурен, че пациентът е преминал през стандартните неинвазивни терапевтични опции. Иначе се касае за много стандартна процедура. В най-общия случай се прави PEG-J (перкутанна ендоскопска гастростома с йеюнална тръба).
Болшинството гастроентеролози могат да я извършат. След като гастростомата е поставена, през нея се прокарва тръба, която през стомаха и дванадесетопръстника стига до йеюнома (празното черво), в което леводопа се абсорбира.
И без дълги зелени зеленчуци!
Никакви дълги зелени зеленчуци! Особено аспержи! Аспержи, френски фасул и бамя. Крият реален риск да запушат тръбата, а това води до изключително неприятни последици.
По време на презентацията си представихте head-to-head проучване, което сравнява ефектите от приложението на три различни терапии върху болка, дискинезия, сън и качество на живот. Какво показват резултатите от проучването?
Това проучване показа, че всичките три процедури имат добър ефект. Но при вглеждане в детайлите, разликите излизат. Ако се проследи силата на ефекта, тераията с леводопа-карбидопа интестинален гел е най-ефикасната терапия. Ако специфично се гледа ефекта върху не-моторните симптоми, особено сън, настроение и болка, отново тя е най-подходящата терапия.
А както знаем, повечето пациенти в напреднал стадий на болестта имат проблеми със съня, настроението и силните болки. Това са добавени ползи от терапията, които са по-добре изразени, отколкото при останалите две терапии – апоморфинова помпа и дълбока мозъчна стимулация
Като споменахте болка, тя специфична ли е при болните с болест на Паркинсон?
Да, болката е изключително важен проблем при болните с Паркинсон и е специфична, като по този начин играе прогностична стойност. Ще обясня как: едва в последните 5 години разполагаме със специфично средство за измерване на болката. Пациентът трябва да дойде в клиниката и всеки лекар може да направи този тест като разпита болния по определен въпросник. Така специалистът разбира с какъв тип болка е представен самият пациент и го насочва за лечение.
Най-грубо казано, типовете болка са два: едната група пациенти се повлияват от допаминергична терапия, а другата – не. И това е важно, защото ако се предпише допаминергична терапия на пациент с болка, която не е допаминергична, терапията няма да окаже ефект и обратното: ако имаш допаминергична болка и се опитваш да я лекуваш с аналгетици, лечението ще е неефективно.
Как влияе леводопа-карбидопа интстиналния гел на болката?
За допаминергична болка до този момент най-доброто лечение.
Още статии за болест на Паркинсон, можете да четете на портала – www.parkinson.bg
Всичко за болестта на Паркинсон! Сайтът е под редакция на екип от водещи лекари
Анелия Николова