Председателят на БЛС д-р Иван Маждаров изказа мнението си пред БНР днес по повод новата наредба на МЗ за специализациите:
“Задължително трябва да направим така, че да няма такива огромни диспропорции в заплащането на отделните специалности. Крайно време вече е да остойностим медицинския труд.”
“Необходимата сума за заплащане на специализанта, която е в размер не по-малко от две минимални заплати, е в частта обща медицина, а в частта обща медицина е не по-малко от 1,8 от осигурителния доход на лекар, което е още повече, защото осигурителният доход е 950 лева.
Тези суми ще бъдат осигурени целево от Министерството на здравеопазването, на базата, на която е назначило лекаря за специализант за срока на неговата специализация”.
“Ако младите лекари са работили по държавното финансиране, държавната поръчка, ще трябва да възстановят, ако не изберат да работят на място, посочено в списъка на министъра”.
Ако не са ползвали тази субсидия, предвидена в наредбата, никой няма да ги задължава да работят на определени от държавата места, увери д-р Маджаров.
Д-р Маджаров уточни, че в специалностите с високо платени клинични пътеки като кардиология, ревматология и гастроентерология вече има голямо насищане и дори това, че в момента има специализанти, които се очаква да завършат в следващите няколко години, ще доведе до свръхпредлагане на такива специалисти.
Същевременно има огромен недостиг в специалностите като педиатрия, анестезиология, инфекциозни болести, патоанатомия, неонатология.