Д-р Весела Николова и д-р Ромил Станиславов от Андрологичния сектор на Генетична медико-диагностична лаборатория ГЕНИКА представиха презентация на тема „Пълно изследване на оплодителната способност при мъжа: спермален анализ (ESHRE-NAFA-2010), MAR тест (IgG, IgA), ДНК фрагментация(GOLDCYTOSPERM® KIT)”.
Сперматозоидът е сложна, високо специализирана клетка пратеник и като такава има структури, обуславящи неговото придвижване, достигане до яйцеклетката и фузията с овоцитната мембрана. Това прави неговото изследване задължаващо по отношение на всеки параметър, обясниха изследователите.
Комитетът на ЕSHRE (Европейска Асоциация по Човешка Репродукция и Ембриология) през 2010г. отправи критични бележки към СЗО-5 и въведе ръководство за Basic Semen Analysis както и курсове ESHRE/BSA, основно върху следните пунктове:
- Поддържане на класификацията от 4 категории сперматозоидна подвижност:
“a”- бърза прогресираща подвижност;
“b”- слаба прогресираща подвижност;
“c”- непрогресираща подвижност;
“d”- неподвижност
- Поддържане на 4 категории за оценка на сперматозоидните морфологични дефекти и уточни начина на изчисляване на TZI (тератозооспермичен индекс)
- Интерпретиране на резултатите в 3 категории: „нормални”, „гранични” и „патологични отклонения”, с оглед на клиничната интерпретация на резултатите, получени чрез точното спазване на протоколите.
- Представяне на ясни и недвусмислени методи за извършване на анализа, например параметъра морфология;
- Корекции на неточностите на WHO 5(2010), някои от които на практика са погрешни
- Редуциране на условията за безсмислена трудоемкост на методите, които са с недоказани подобрения в точността и/или в крайния резултат;
- Представяне на разбираеми методи за обработка на сперматозоидите за инсеминация.
Апаратът SCA® (sperm class analyzer) осигурява възпроизводимост на спермалния анализ като броя на изследваните клетки дава статистически доверен резултат, обясниха от ГЕНИКА.
SCA® предоставя точност и прецизност при разграничаване на различните степени на подвижност, трудно диференцирани от човешкото око, особено степените “a” и “b”. Освен това SCA® има вграден софтуер, който може да се надгражда, а визуализацията дава възможност специалистът да контролира оценката на апарата, допълниха те.
Друг метод за оценка на жизнеността на сперматозоидите е с помощта на сперматозоидна аглутинация. ESHRE включва MAR теста (IgG и IgA) за доказване на имунологично обусловен инфертилитет т.е. доказване на локално секретирани антиспермоантитела.
От друга страна, ДНК фрагментацията на сперматозоиди (GoldCytoSperm® Kit) представлява директен визуален автоматичен анализ на сперматозоидна ДНК фрагментация със SCA® при случай с Vacicocele (маркираните със звездичка сперматозоиди са с ДНК фрагментация).
Най-висока степен на сперматозоидна ДНК фрагментация се отчита при Varicocele. Методът се утвърди от ESHRE като находка при случаи на спонтанни аборти, неуспешни in vitro опити, както и при неясни причини за инфертилитет, поясниха лекторите.
Пълното изследване на спермалните показатели, правилното интерпретиране и насочване към съответния специалист дава възможност за успеха на лечението на мъжкия фактор, подчертаха те и допълниха, че качеството на спермалния анализ зависи от съвместната работа на уролози, нефролози, генетици, венеролози, сексолози,ендокринолози и гинеколози.
Методът на избор за съхраняване оплодителната способност на онкоболни мъже е витрификацията. Замразяването на сперматозоиди при мъже с първично злокачествено заболяване изисква избор на метод за криоконсервация, който да съхрани плодовитостта дори и при по-лошо спермално качество в прясна семенна течност.
Витрификацията е по-добрият и надежден начин, в сравнение с конвенционалните методи на криоконсервация. Замразяването на сперматозоиди има за цел да съхрани оплодителния потенциал при онкоболни пациенти преди терапия, поради чувствителността на зародишевите клетки по отношение на химио-; лъчетерапия. Най-уязвимо е диференцирането на сперматогония и съзряването на сперматозоида до етап оплождане.
По-високата ефективност на съвременното лечение на онкологичните заболявания и успехът при борбата с болестта дават живот на пациента, но смъсълът да продължи да живее е във възможноста за продължаване на рода. Методът витрификация осигурява това по един надежден начин, казаха в заключение д-р Станиславов и д-р Николова.