Рандомизирано проучване, мета-анализи, ръководства- всички сочат в една посока.
Според три изследвания през 2018г. приемът на витамин Д за превенция на скелетни и извънскелетни нарушения не оказва положително действие.
Проучването VITAL (Vitamin D and omega-3 Trial) включва 26 000 пациенти в средна и напреднала възраст без история за кардиоваскуларни заболявания, неоплазми или други сериозни заболявания, били разпределени рандомизирано да приемат витамит Д (2000 IU) дневно или плацебо препарат.
Серумното ниво на 25-хидроксивитамин Д се покачило само в групата, приемаща активния препарат. След 5 годишно проследяване развитието на неоплазии или кардиоваскуларни заболвания било еднакво и в двете групи. (NEJM JW Gen Med Dec 15 nd N Engl J Med Nov 10; [e-pub]).
В мета-анализ на 33 рандомизирани проучвания, ефекта на прием на калции, витамин Д и връзката им с фрактури били изслвани при по-възрастни пациенти. Не се открива намаляване на развитието на фрактура на бедрена шийка, прешлени и други.
(NEJM JW Gen Med Feb 15 and JAMA 2017Dec 26; 318:2466).
Ръководствата съветват да се избягва приема на витамин Д при желание за избягване на бъдеща фрактура, но се препоръчва при жени в пременопауза. При жени в следменопаузна възраст, се приемат ниски дози витамин Д. Няма данни за прием с високи дози и риск от фрактури. Тези ръководства са за пациенти,при които не се диагностицира остеопороза или витамин Д недостатъчност.
(NEJM JW Gen Med May 15 and JAMA Apr 17; 319:1592).