Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) изцяло подкрепя справедливите искания и законните протестни действия на колегите от всички региони на страната, където проблемите в лечебните заведения не са решени. Това става ясно от отворено писмо на председателя на асоциацията Милка Василева до председателя на парламента Цвета Караянчева, президента Румен Радев, премиера Бойко Борисов, министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, омбудсмана Мая Манолова, председателя на Националното сдружение на общините инж. Даниел Панов, д-р Иван Кокалов, председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, д-р Камен Данов, председател на Медицинска федерация към КТ „Подкрепа“.
„Поради усложнената политическа обстановка, многобройната членска маса на БАПЗГ се оказа привлекателен електорат. Нашите справедливи искания не бива да се използват от различни политически формации за тясно партийни цели.“, става ясно от обръщението.
„Подобни действия няма да доведат до подобряване на социалния и професионалния статус на медицинските специалисти. Ние, професионалистите по здравни грижи отказваме да бъдем изкупителните жертви и да носим тежестта за нерешените проблеми! Настояваме за ясни ангажименти от страна на властимащите, за да имат българите безпрепятствен достъп до качествени здравни грижи.“
„Професионалистите по здравни грижи са на изчезване и че българското здравеопазване е в дълбока системна криза!“, настояват от БАПЗГ.
„Лечебните заведения не могат да функционират без професионалисти по здравни грижи; поради липса на медицински специалисти ще бъдат затваряни болници; много специалисти работят на две и повече места и спасяват здравната система от колапс; прекомерната умора се отразява негативно на здравето на медицинските специалисти и качеството на работа; в лечебните заведения се пренебрегват дори и най-минималните стандарти за съотношение между медицински специалисти и брой обгрижвани пациенти“, подчертава Милка Василева.
„Политическо съгласие за достойни възнаграждения, добри условия на труд, професионална квалификация и кариерно израстване; задължително спазване на заложените в КТД договорености с активното участие на синдикатите; дългосрочна визия за здравните грижи до 2030 година с план за действие, с точно определени срокове, финансиране и отговорни институции“, са сред необходимите спешни мерки.
„Ако и този път не бъдем чути, вълна от организирани протести ще залее цялата страна!“, пишат в заключение от БАПЗГ.