Илио-лумбален болков синдром

Илио-лумбалният синдром включва възпаление, навяхване, разкъсване или друго нараняване на поясно-хълбочната връзка, която се простира от последния поясен прешлен до гребена на хълбочната кост. Травмите обикновено се проявяват в областта на захващане на връзката за хълбочната кост. По време на нестабилност в поясните прешлени, четвъртият може да се приплъзне и петият може да се премести, което може да доведе до дискова херния и да влоши първоначалната травма на връзката.

Въпреки, че директна травма може да засегне хълбочно-поясната връзка, синдромът обикновено е свързан със спортове като голф, тенис, ски, футбол, волейбол, където мускулите и техните сухожилия са опънати над допустимите им граници.

Симптомите включват болки в поясната област на гърба, болка при накланяне напред или завъртане, мускулни спазми от същата страна, чувствителност и намален обхват на движенията. Болката може да се намира от едната или двете страни и се разпространява по гърба, бедра, слабини, генитална област.

Хълбочно-поясното навяхване не причинява дългогодишни страдания, ако се диагностицира правилно и се проведе подходящо лечение. Важно е да не се игнорира болката, защото това може да усложни травмата и да удължи периода на възстановяване, които обикновено продължава от няколко дни до седмици.

Целите на рехабилитацията са облекчаване на болката, възобновяване на движенията в засегната област и предпазване от повторно възникване. Рехабилитацията включва поясно разтягане с цел да се изправи долната част на гърба и коремните мускули, които спомагат поясната част на гърба, разтягане и упражнения за слабинни мускули и бедра с цел подобряване гъвкавостта им.

Предпазване:

Правилна стойка по време на седене и извършване на всекидневни дейности. При повдигане на тежки предмети, помолете за помощ или застане в поза, директно срещу предмета. Свийте колената си по време на вдигането, за може краката, а не гърба да поема тежестта. Когато носите неща, те трябва да лежат върху тялото ви.

Поддържайте редовно физическо натоварване. Ако седите през по голямата част от деня, взимайте си почивка на всеки 20 минути и стойте изправен, докато разтягате.