Менискусите с форма на буквата С или на луна, са позиционирани между ставните повърхности на колянната става, между бедрената кост и големият пищял.
Те са изградени от хрущялна тъкан и служат като амортисьори в колянната става, като увеличават ставната й повърхност и като две възглавнички, които намаляват триенето, натиска и натоварванията, които се упражняват върху колянната става ежедневно.
Има външен или латерален и вътрешен или медиален менискус (meniscus lateralis et medialis) и тяхното предназначение е да стабилизира колянната става по време на движение, както и да усвои натоварванията, чийто движения указват върху нея. Коляното е устроено по начин, по който придава плиткост и плоскост на ставата му и това е рисков фактор, който може да доведе до травма при определени движения. Менискусите са тези, които предотвратяват и намаляват риска това да се случи.
Определени движения в колянната става могат да причинят травми или повреда в менискуса и тези движения са внезапни и неочаквани, по време на които активните стабилизатори на коляното не могат да осигурят напълно тази стабилност и това води до прекомерно натоварване върху пасивните стабилизатори (връзки) и ставната капсула, което след това се прехвърля върху един или двата от менискусите.
Травмите на менискуса могат да са с ниска или висока степен на увреждане, също така могат да възникват при малка повреда, която след време се превръща в сериозна травма. Главният проблеми при травма/повреда на менискуса е, че за тях няма истински заместител, т.е. когато се достигне ниво, при което травмата е значителна и самият менискус не може да се регенерира, или успешно да се поправи чрез операция, хрущялна тъкан може да израстне на мястото им и да поеме тяхната роля, но няма същите качества като тъканта на менискусите.
Травми или проблеми свързани с менискуса са защипан менискус, при която менискуса се мести или част от него се защипва между две ставни повърхности и ограничава движенията в колянната става. Частични или пълни разкъсвания на менискуса са, когато повърхността на менискуса, поради голямо натоварване или натрупване на малки промени във времето, се разкъса.
Контузии на менискуса, при които част или целият менискус може да е притиснат, предизвиквайки болки, отоци и ограничения в движенията. Травмите на менискуса най-често се причиняват при ротации в коляното, съпроводени със сгъване и разгъване. Често в тези случай, биомеханично се наблюдава неправилно положение на долният крайник, т.е. ходилото, коляното и бедрото не се намират в една линия по време на движението, което води до натоварване на латералният или медиалният менискус, по време на внезапни и неочаквани ротации в коляното.
Трябва да се впише, че латералният менискус е по-устойчив и се уврежда по-рядко. Латералният менискус не е свързан с латералната колатерална връзка, за разлика от медиалният менискус, затова латералният е по-устойчив при ротации в коляното. При медиалният тази устойчивост намалява и това води до по-честото му увреждане.
Лечението на травмите може да е традиционно или оперативно, в зависимост степента на увреждане. Традиционните методи включват физиотерапия, която спомага за намаляване отока и болката, причинени от травмата, заздравяване на тъканта на менискуса. Функционалната фаза включва укрепване на мускулите на бедрото и възвръщане на баланс и стабилност в коляното.
Оперативното лечение зависи от вида и степента на травмата и в днешно време най-честата процедура е артроскопия, като има за цел да намали максимално увредената тъкан. Пълна или частична менисцектомия (премахване на част от менискуса) и зашиване на менискуса са две от най-популярните оперативни процедури.
Поради важната роля на менискусите, при пълна менисцектомия е възможно поставяне на имплант, който спомага функцията на колянната става за дълго време и прекаленото изтъркване на ставната капсула може да се предотврати.
Предпазване: Поддържане на здравословно тегло, правилно изпълнение на движенията, които включват колянна активност, с акцент върху позицията на бедро, коляно и ходило, предпазни програми за укрепване на мускулите на бедрото и стабилността на коляното.