Д-р Райчев е специалист по съдова неврология и инвазивна радионеврология. Назначен е като Медицински директор на екипа по инсулти към “UCLA”, Лос Анджелис. С сферата му на интерес попадат състояния като остри инсулти, субарахноидални кръвоизливи, интракраниални вазоспазми, мозъчно-съдова болест и травми.
Работата му върху множество научни проекти на тези теми го прави редовен лектор на международни конференции. Екипът на Medical News успя да вземе интервю с него след лекцията му на тема: „Съвременно лечение на остър исхемичен мозъчен инсулт –предизвикателство и реален клиничен опит“ по време на XVII Национален конгрес по неврология в к.к. „Златни пясъци“.
Как бихте сравнили нивото на българската неврология спрямо световната?
По отношение на самите специалисти българската неврология е на много високо ниво, много от колегите са добре запознати със световната литература. Българската неврология е изключително развита в областите където има наука.
В съдовата неврология и в частност в лечението на инсултите обаче все още има какво да се желае, не толкова от страна на самите лекари, колкото от страна на организацията, това за мен е основната разлика между българската и световната неврология.
Според Вас проблемът е в липсата на мултидисциплинарност на екипите, отговарящи за това, или подготовката им при спешни ситуации?
И двете допринасят за проблема, мултидисциплинарният екип и спешната неврологична помощ вървят ръка за ръка. В това откриваме и най-големият недостатък на българската неврология, а именно спешните състояния.
Смятате ли, че екипите в нашите линейки следва да прилагат тромболиза при инсулти?
Определено, интересното е, че в Америка присъствието на доктор в линейката е рядкост, за разлика от България и останалите страни в Европа. Използвайки определени онлайн платформи, медиците могат да се научат да разпознават мозъчно-съдови инциденти и в частност запушването на големите артерии на мозъка.
Самата тромболиза като процес вече е въпрос на средства: следва да бъдат поставени скенери в линейките, което е значителна материална инвестиция, позволяваща обаче ранна диагностика и адекватен отговор при тези състояния.
Какво бихте посъветвали младите специализанти по неврология?
Предвид че съм съдов невролог, бих ги посъветвал, като млади хора да се включат в асоциациите, които се занимават с борбата с подобни мозъчно-съдови заболявания, за да могат да променят начина ни на работа и с това-бъдещето. Колегите ни, които са работили 30 години по един и същ начин вероятно не биха били склонни да го променят.
Ако искате да акцентувате на нещо от лекцията ви какво би било то?
Най-честата неврологична болест е исхемичният инсулт, това е доказано една от най-лечимите съдови болести. Въпрос на желание, на специалисти и на организация за да се получи адекватна система за реакция на тези състояния, предвид че са лечими и обратими.
Българският пациент може да се радва на изключително добри резултати, ако нещата бъдат организирани както трябва.
Бойко Матев, Medical News – Варна