Д-р Николай Шарков: Денталната медицина в България е ярък пример за либерална професия

Във връзка с 18-ия Научен конгрес на Българския зъболекарски съюз, д-р Николай Шарков, председател на БЗС се съгласи да даде интервю спецално за читателите на Medical News.

Д-р Шарков, благодарим че се съгласихте да отговорите на няколко въпроса. Какво да очакват участниците в предстоящия на 7-9 юни конгрес на Българския зъболекарски съюз?

Искам да напомня, че това 18-ия Научен конгрес на Българския зъболекарски съюз, който от над 15 години е част от програмата за продължаващо обучение на Световната дентална федерация (FDI CE).

Очаквам сериозно участие на студенти и лекари по дентална медицина поради факта, че лекции ще изнесат световно известни лектори и ще се проведат три изключително интересни уъркшопи, участниците, в които ще усъвършенстват своите знания и умения.

Сред 20-те поканени лектори, освен наши специалисти, ще присъстват водещи имена от Франция, Испания, Великобритания, Германия, Китай, Ливан, Египет и Гърция, а уъркшопите ще покриват голям диапазон от теми, свързани с възстановителната дентална медицина и изготвянето на зъбни импланти.

Какви са основните тенденции в диагностиката, лечението и превенцията на усложненията, свързани с имплантатно протезиране?

Поради факта, че денталните импланти навлязоха масово в ежедневната ни практика един от основните сериозни проблеми, които възнiкват са периимплантитите, т.е. възпалението на лигавицата и в последствие – на костта, разположена около импланта.

Този проблем ще бъде разгледан и обсъден по време на 18-ия Научен конгрес на Българския зъболекарски съюз (БЗС), 7-9 юни 2018 г., гр. Бургас.

Доколко е ефективна борбата с пародонталната болест сред българските пациенти?

Преди около 7 години проведохме най-голямото епидемиологично изследване в денталната медицина и не само на деца до 18 години за зъбен кариес, гингива и пародонт и т.н. Бяха изследвани 20 160 деца от големи градове и малки населени места.

Установихме, че само 30% от 18 годишните са със здрави венци. Именно това бе един от сновните елементи на основанието за създаване на Национална програма за профилактика на оралните заболявания на децата от 0 до 18 годишна възраст в България, програма, приета от Министерски съвет, програма, за която отговаря Министерството на здравеопазването и Програма, която се прилага и реализира успешно.

Достатъчно добро ли е покритието със стоматологични кабинети в цялата страна?

В България има свръх брой на лекари по дентална медицина – 9000 ЛДМ на 7 млн. население, т.е. 1 ЛДМ на 800 души население, като критичния минимум е 1/1200. Разпределението е неравномерно. Има силно струпване на ЛДМ в големите градове, а в някои области има недостиг на кадри. Но, това е лесно обяснимо – всички ЛДМ са частно практикуващи.

Денталната медицина в България е ярък пример за либерална професия! Ние разчитаме единствено и само на собствените ни инвестиции и сили без каквато и да е подкрепа от държавата.

Всеки лекар по дентална медицина търси възвръщане на инвестициите, които в началото прави с цената на много лишения и заеми (едно добро лечебно заведение, без закупуване на недвижимата собственост, е от порядъка на 60 000 – 80 000 лева). А в райони, в които има голяма безработица това е невъзможно и ЛДМ е обречен на банкрут.   

Какви промени са заложени в Националния рамков договор за 2018г. по отношение на стоматологичните услуги?

Освен наложилата се трета дейност за здравно-осигурените лица (ЗОЛ) над 18 годишна възраст от 01 септември 2018 са осигурени до две тотални протези на ЗОЛ във възрастовата група 65 – 69 годинил

Имат ли достъп бременни и лица до 18г. възраст до финансирано от НЗОК дентално лечение?

Да, имат. Разполагат с достатъчно добър пакет. До 18 годишна възраст децата разполагат с един преглед и четири лечебни дейности, включващи лечение на кариес и неговите усложнения (пулпити и периодонтити) и екстракции на временни и постоянни зъби.

А всяка бременна жена (дете, в този случай) има право на още един допълнителен преглед годишно, след установяване на бременността.

д-р Ана-Мария Младенова

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email