Четвъртата научно-практическа конференция на Български лекарски съюз приключи на 28.04. Темата на тридневния форума беше „Управление на риска в медицинската практика – компликации, пропуски и неудачи“. Иновативни подходи и методи в превенцията и профилактиката на спешните състояния, кардиологията, неврология, ендокринология и др. се коментираха в рамките на два дни от водещи имена в медицината.
Темата на вторият модул от конференцията беше „Спешни състояние – съвременност, достъпност и качество, като превенция за медицински пропуски“. Акцент бе поставен върху превенцията на заболяванията и необходимостта от профилактика, като предпоставка за елиминиране и минимизиране на медицинските пропуски. Във втория ден се представиха доклади от почти всички научни области.
Едни от водещите специалисти на България изложиха своите трудове на европейско ниво. Сесията започна с модул „Неврология“ с лектор акад. д-р Иван Миланов, където подробно бяха разяснени трудностите и перспективите при лечението на неврологичните заболявания, както и адекватния подход при терапевтичните терапии. В модул „Хирургия“, акад. Дамян Дамянов запозна присъстващите с възможностите за диагностично-лечебни пропуски в условията на спешност.

В модул „Ендокринология“ проф. д-р Здравко Каменов запозна присъстващите с предизвикателствата при острите ендокринни заболявания и трудностите при диагностиката и лечението на диабетна кетоацидоза. Според проф. Каменов, основна причина за спешността в ендокринологията е липсата на своевременност в диагностиката и превенцията на заболяванията. Проф. д-р Камен Канев, представи оценка на риска в спешната токсикология, като засегна и темата за децата и интоксикационния риск в ежедневието.
По време на форума беше представена и съвместаната сисема за електронно и дистанционно продължаващо медицинско обучение на MedicalNews и БЛС – Обучение Medical News.

Д-р Грозев, председател на БЛС, припомни за многобройните постижения в медицината, които поставят България на едно изключително високо европейско ниво.
„Уважаеми колеги, тази конференция има и не само научна стойност. Тя дава възможност на голяма част от медицинското съсловие да се събере на едно място, да обмени идеи и опит, които да доведат както до прогрес в медицината, така и до сплотяване на колективното съзнание“.
Четвъртата научно-практическа конференция на БЛС приключи с очакване за нови форуми, които чрез професионализъм и постоянство, ще подобрят качеството на медицинската услуга и ще доведат до прогрес и висок престиж на българското здравеопазване.
Интервю с д-р Галинка Павлова, дм – зам.-председател на БЛС: