Водещи хирурзи от цял свят се събраха на III Национален конгрес по орална и лицево – челюстна хирургия

На 26 – 28 април в хотел Адмирал, Златни пясъци се проведе III Национален конгрес по орална и лицево – челюстна хирургия. Събитието се организира от Сдружението на оралните и лицево – челюстните хирурзи в България и с любезната подкрепа на кмета на Варна – Иван Портних, който присъства на церемонята по откриването.

„За нас във Варна здравеопазването е приоритет и много се радваме, че сме домакини на форум, като този.“, каза в речта си г-н Портних.

Събитието бе официално открито от декана на Факултета по дентална медицина на МУ – Варна проф. Цветан Тончев. На конгреса присъстваха много от изявените български лицево – челюстни и орални хирурзи, специализанти, докторанти и студенти.

Учебните сесии продължиха два дни, като бяха засегнати всички теми в областта на специалността, новостите в терапевтичните подходи, както и ценния клиничен опит на водещи лицево – челюстни хирурзи от Европа и Света.

Сред гост лекторите на форума бе проф. Джетин Шах, който е световен лидер в областта на хирургията на глава и шия. Той е президент на Нюйоркското онкологично дружество и Нюйоркската асоциация по хирургия на глава и шия и Международната академия по орална онкология. Проф. Шах е основател на Международната федерация на онкологичните асоциации за глава и шия, основана през 1986 г. Той е и председател на Четвъртата международна конференция за рака на главата и шията в Торонто през 1996 г.

На настоящия конгрес проф. Шах представи най – новите класификации при стадиране на туморите в областта на главата и шията и факторите, определящи избора на терапевтичен подход при орален карцином.

Лечебните техники и подходи, както и своя клиничен опит в областта на лицево – челюстната травматология представиха проф. Марио Сантагата и  проф. Рикардо Тиеги, Италия, проф. Антон Джоров, България, проф. Ристо Конти, Финландия и доц. Свен Ото, Германия.

В програмата бе включена и темата за лечение на пациенти със сънна апнеа и ролята на оралните и лицево – челюстните хирурзи в това заболяване. Темата бе представена от проф. Хешам Негм, завеждащ катедрата по оториноларингология на университета в Кайро. Лекция на тази тема изнесе и доц. Марио Милков от Катедра по протетична дентална медицина и ортодонтия, МУ – Варна.

Проф. Джордж Сандор от Финландия изнесе лекция на тема „ Хирургично лечение на цепки на устните и небцето”, като представи множество случаи от своята практика.

Конгреса продължи с важната тема за лечение на медикаментозно – индуцирана остеонекроза на челюстите, катоподробни лекции изнесоха доц. Свен Ото (Гремания) и проф. Ристо Конти (Финландия).

Втория ден от конгреса бе посветен на онкологичните заболявания на главата и шията.

Програмата започна с лекцията на проф. Шах и продължи с лекция на доц. Николай Янев от СБАЛ по ЛЧХ, София. След това проф. Джерами Макман (САЩ) представи ролята на биопсията на сентинелен лимфен възел в лечението на ранния карцином на устната кухина.

В онкологичната тема се включи и проф. Владимир Поповски от Катедрата по лицево – челюстна хирургия към Университет „Св. Св. Кирил и Методий“, Скопие, който представи „Вариациите на нервус фациалис – хирургична анатомия при хирургия на паротидната жлеза”.

Основни действащи лица в частта от форума, посветена на паротидна патология, бяха

доц. Павел Бочев – Катедра по образна диагностика и лъчелечение, МУ – Варна, доц. Елица Енчева – Клиника по лъчелечение, УМБАЛ „Св. Марина”, Варна и  д-р Чавдар Бъчваров, Катедрата по образна диагностика, МУ – Варна. Те представиха ехографските и PET CT изображенията при малигнени образувания на паротидната жлеза и лъчетерапевтичните подходи.

След дискусионен панел с участието на всички български и чуждестранни лектори, конгреса продължи с представянето на научни разработки в постерна сесия.

Д-р Радина Цекова