Днес, 16 март, Българският лекарски съюз подписа договор за сътрудничество с Европейския съюз на медицинските специалисти (ЕСМС). Документът ще постави началото на унифициране критериите на продължаващо медицинско обучение с тези в Европа и ще даде възможност за акредитиране и сертифициране на медицинските форуми у нас по европейски стандарт, съобщи председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев на събитието.
„Българската медицинска общност по нищо не отстъпва на европейската. За съжаление до настоящия момент нямахме възможността да бъдем сертифицирани по начина, по който заслужаваме. Крайно време е да си вдигнем главите, да кажем – да нас ни има, заслужаваме мястото си сред европейските медици. Само от едно се опасявам – да не би да се окаже след време, че сме просяци, седнали на чувал с диаманти. Пред нас са отворени вратите, прокаран е пътят, дай Боже да го извървим по най-достойния начин“, допълни д-р Грозев.
От своя страна президентът на ЕСМС д-р Ромуалд Крайевски заяви следното:
„Много сме щастливи да подпишем този договор, който е формално потвърждение на факта, че БЛС е от най-добре приетите членове на ЕСМС и сме щастливи, че и последният детайл от нашето сътрудничество вече е оформен.“
„Това начинание на БЛС е ново стъпало, по което всички ние тръгваме. Обучението за специалност винаги е било държавен приоритет, а грижата за израстването на нашите колеги е приоритет на съсловната организация. Точно поради тази причина е необходимо да си помагаме и подкрепяме, така че да създадем ново качество на медицинската професия, насочено към хората“, сподели зам.-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков.
В своето експозе, президентът на UMES изтъкна големите ползи за България от подписването на двустранното споразумение с БЛС:
“Това сътрудничество ще позволи критериите за ПМО да бъдат уеднаквени и признати с тези в Европа, САЩ и Канада. Дава се възможност и за акредитиране на всички медицински форуми в България по европейски стандарт и отново пълното им признание в цял свят.“