Под мотото „Заедно по пътя към промяната. Да дадем шанс на живота“ се състоя Втората национална среща на невролозите в България. На 27.01 Българското дружество по неврология и фармацевтична компания Бьорингер Ингелхайм приветстваха всички гости в София, като специален лектор на събитието бе проф. Валерия Касо – президент на Европейската организация за инсулти (European Stroke Organisation – ESO). Проф. Касо даде специално интервю за читателите на Medical News.
Какви са съвременните терапевтични подходи в лечението на остър исхемичен мозъчен инсулт?
Първата най-важна стъпка е – пациентът да се приеме в спешно звено, в което има специално обучен персонал от лекари и сестри в областта на инсултите. Така могат да се предотвратят ранните усложнения. Относно лечението – първа линия на терапия е венозна тромболиза до 4,5 часа от удара, след това тромбектомия, ако става въпрос за оклузия на голям кръвоносен съд и накрая краниотомия.
Какви са ранните методи за диагностика и превенция на остър исхемичен инсулт?
Много центрове правят компютърна томография (КАТ), чрез която може да се види какъв е вида на инсулта. Ако се приеме пациент с късен инсулт-над 9 часа, тогава се прави ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да се установи наличие на перфузия и тогава все още има шансове за лечение, защото е важно да се извършват последователно всички стъпки.
Това е втората година от създаването на проекта на Европейската огранизация по инсулт за Източна Европа. Как се роди идеята?
Започнахме проекта през 2015, защото установихме, че броят на инсулти в Източна Европа е много по-висок и със слаба организация в лечението. Искам да споделя, че тази година видях огромен напредък в тези държави (вкл. и в България) и те наистина искат да се подобрят.
Къде се намира България спрямо останалите страни от Източна Европа?
Смъртността в страната е все още много висока. Пътят за намаляването й е много дълъг, но новият приет консенсус е голяма стъпка напред. Тази година тромболизите са се увеличили с 23%, което също е част от прогреса. Вярвам, че българските лекари работят усърдно по подобряването на този световен проблем.
Какви са Вашите очаквания за бъдещото развитие на проекта?
Ще бъде много полезно и ефективно, ако всички лекари в страната събират и записват своите данни, защото без тази информация не може да се види прогреса и дали нещата се случват както трябва.
Лора Василева, Medical News