Все по-малко от новозавършилите лекари искат да заминат в чужбина

Випуск 2017 на Медиински университет – София е рекордьор по броя на завършващите – 402-ма като 214 са българските студенти, а чуждестранните са 188. Голяма част от завършващите медици са избрали да специализират хирургия и кардиология. Трима завършват с пълно отличие. И тримата смятат да се реализират у нас.

Добрата новина е, че повечето от завършващите лекари искат да останат и да се реализират в България. Според анкета, проведена сред тях, 48% от младите лекари биха заминали за чужбина (това не означава, че де факто заминават). Но тази цифра е силно обнадеждаваща на фона на данните от миналата година – 55% и особено на тези от 2013 г., когато 80% от новозавършилите лекари са искали да напуснат родината.

Основната причина за намаляването на желанието на младите лекари да емигрират се оказва, че е новата Наредба за специализации от 2015 г., която премахна платената специализация и позволи на всички специализиращи да получават заплати и осигуровки.

„В моя случай новата наредба направи започването на специализация по-достъпно и по-бързо. Аз започнах специализация още преди да получа дипломата си“, споделя един от абсолвентите д-р Ана-Мария Младенова, която вече специализира анестезиология.

Като нея са редица други млади лекари, които идвайки на дипломирането си вчера, вече бяха получили първите си заплати. За сравнение точно преди 4 години, завършващите от Випуск 2013 бяха изправени пред сериозни неясноти за бъдещата си кариера. „Не ни гонете“, беше казал в речта пред колегите си тогава, д-р Деян Попов, който в момента специализира неврохирургия и председател на Асоциацията за развитие на медицинската общност (АРМО).

„Почти 80% от моя випуск имаше намерение да замине зад граница, де факто го направиха около 50%. Определено новата наредба за специализации дава много по-добри възможности на медиците, но на много места тя не се спазва коректно“, апелира д-р Попов.

Силно притеснително е вчеращното изказване на заместник-председателят на Народното събрание д-р Нигяр Джафер, която съобщи, че на места специализантите са заставяни да подписват отказ, че не желаят да получват заплати като условие да бъдат оставени да специализират.

„Това е недопустимо, но се знае отдавна. Сигнализирали сме неведнъж МЗ и ще искаме специална среща и с министър Ананиев по темата. Наредбата за специализации е добра, но не се спазва адекватно – например според нея заплатата на всеки специализант трябва да е минимум 900 лв, а това реално не е така“, коментира специализантът по гастроентерология д-р Радислав Наков от АРМО,  който беше избран за най-добър млад лекар на 2017-та от Български лекарски съюз.

Миналата година по инициатива на Асоциацията за развитие на медицинската общност (АРМО) в сайта на МЗ беше създадена секция, на която се обявяват всички акуални места за специализации.

Данни от последната анкета за нагласите сред младите лекари в България, проведена от Medical News, БЛС и АРМО – ТУК