МУ-Пловдив създава Музей на медицината

Моя голяма мечта е да направим нова библиотека. Това е нещо, без което не може един университет. Това ще бъде една съвременна библиотека, отговаряща на съвременните изисквания – с електронни листове, с отдалечен достъп“, заяви ректорът на Медицински университет-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев и допълни:

„В тази библиотека предвиждаме да имаме и Музей на медицината.”

Вече са събрани и първите експонати по повод инициативата на МУ-Пловдив.

„Колегите приеха идеята много ентусиазирано, защото историята – това е пряката ни връзка с нашата памет и с артефактите на времето. Те възпитават, а и един медик трябва да знае какво е било по-рано”, допълни проф. Костянев.

Ръководството на Университета е амбицирано тази година да въведе промени в архитектурата на учебното заведение.

„През 2018 година се надявам да започнем строителството на нов учебен корпус, да направим ремонт на старите сгради на болниците, които изглеждат по не най-красивия начин. Дай Боже да започнем да строим и комплекса, наречен Бърза помощ, където ще има още един учебен корпус, където ще бъде и така нареченият Диагностичен лечебен център”, добави проф. Костянев.

Той се надява, че през 2019 година всичко ще изглежда по съвсем различен начин.

МУ-Пловдив има няколко много сериозни постижения през последната година. Едното от тях е, че завърши изграждането на Студентски административно-информационен комплекс, така че входът на болниците и университетът имат вече модерен вид.

Друго знаково събитие през 2017 година, което касае научната и образователната част, е завършването на Симулационния тренировъчен център, който е гордостта на Университета.

„Идеята е догодина да сертифицираме този център. Той е един от най-добрите в Южна Европа и с него ставаме технологични лидери в областта на техническото образование, на виртуалния свят, защото живеем в дигитално време, работим с дигитално поколение и това са неизбежни стъпки”, каза още ректорът на МУ-Пловдив.