Методика за oценка цвета на зъбите при избелващи процедури

Съществуват различни методи за оценка цвета на зъбите след избелващи процедури. При класическите методи се използват стандартни разцветки (Vita Classic/3D master). Тези методи са субективни, т.к. зависят от цветовите възприятия на клинициста. Съвременните методи включват нови, обективни методи за оценка на цвета на зъбите.

Такива са спектрофотометрията, както и приложението на дентална фотография и специализирани софтуери за оценка в промяната яркостта на зъбите по дигитална снимка преди и след избелване.

 

Цел

Да се оцени промяната в цвета на зъбите след провеждане на избелващи процедури в дентален кабинет по цветова система HSB и да се оцени нейната достоверност чрез сравнителен анализ с утвърдената L*A*B цветова система и класическия метод с разцветка.

 

Материал и методи

За реализиране на целта бяха изследвани клинично 80 зъба на 4 пациенти. На всеки пациент беше проведена избелваща процедура в дентален кабинет. На избелване бяха подложени всички фронтални зъби и премолари в горна и долна челюст.

За да бъдат включени в групата на изследването, пациентите трябваше да отговарят на следните критерии: да имат интактни фронтални зъби и премолари (витални, без кариозни лезии и цервикални дефекти), липса на плака и зъбен камък, липса на гингивално и пародонтално заболяване, липса на хиперестезия.

За осъществяване на избелването беше използвана система с 40% хидроген пероксид (Opalescence BOOST PF 40%).

Протокол на избелването:

  1. Поставяне на устен ретрактор (Фиг. 1).
  2. Оценка на цвета на зъбите преди избелващата процедура (Фиг. 1; Фиг. 2).
  3. Аплициране на гингивална бариера (Фиг. 3).
  4. Аплициране на избелващ агент върху зъбите (Фиг. 4).
  5. Отстраняване на избелващия агент от зъбите (Фиг. 5).
  6. Отстраняване на гингивалната бариера (Фиг. 5).
  7. Оценка на резултата от избелването (Фиг. 6)

                              

За оценка на цвета на зъбите след избелваща процедура бяха направени дигитални снимки преди и след манипулациите чрез следната фотографска техника:

Дигитален огледално-рефлексен фотоапарат (DSLR) – (Фиг. 7):

  • Тяло – Nikon D90
  • Обектив – Nikon AF-S Micro Nikkor 105 f/2.8G VR
  • Светкавица – Nikon SB-R-200 Speedlight remote kit R1

  

На всеки етап снимките бяха направени при равни условия (изискване за изометричност) – еднакво разстояние от челната леща до обекта, еднакви настройки, еднаква сила на светкавиците. Това е критично условие за получаване на сравними и достоверни резултати.

За определяне на цвета на ТЗТ чрез специализиран софтуер бяха използвани две цветови системи – HSB (Hue, Saturation, Brightness) и LAB (L*A*B). За всеки от зъбите, подложени на избелване, бяха избрани 3 точки, в които се измерваше цвета и по двете системи. На базата на цвета от тези точки бяха анализирани основните параметри на HSB и LAB системите. След  осредняването на тези параметри се получиха средните им стойности за всеки зъб. На базата на средните стойности за Hue, Saturation, Brightness (при HSB системата) и L, A, B (при LAB системата) беше изведен цвета на ТЗТ за всеки етап. Оценката на ефективността от избелването се правеше по параметър L (от цветова система L*A*B) и параметър H (от цветова система HSB), които кодират яркостта на цвета в дигиталното изображение.

HSB система

HSB системата се определя като устройство-независим начин за определяне на цвета, т.е. веднъж определен по тази система, цветът може да бъде възпроизвеждан изометрично на различни устройства. Тази система представя цвета като взаимовръзка от три параметъра:

Hue – нюанс на цвета. Практически това е самият цвят. Измерва се в линейни градуси – 0 – 360°. 0° = червен цвят, 60° = жълт цвят, 120° = зелен цвят и т.н.

Saturation – наситеност на цвета. Измерва се в проценти. 0% = без цвят, 100% = най-голяма наситеност на цвета.

Brightness – яркост на цвета. Измерва се в проценти от черно (0%) към бяло (100%).

HSB схема (Фиг. 8):

LAB система

При LAB системата цветът се кодира с 3 оси:

L ос (Lightness) – показва яркостта

Има стойности от 0 до 100, където: 100 съответства на бяло (най-голяма яркост), 50 на сиво, 0 на черно (най-малка яркост).

A ос – кодира цветове между циан и магента

Има стойности от -100 до +100, където: -100 съответства на циан, 0 на неутрален цвят, 100 на магента.

В ос – кодира цветове между син и жълт

Има стойности между -100 и +100, където: -100 съответства на син, 0 на неутрален цвят, а 100 на жълт.

Схема L*A*B (Фиг. 9):

 

Резултати:

От направеното изследване получихме следните резултати:

  1. Пациент 1 (Фиг. 10 а и б):

                                          

Фиг. 10 а и б. Пациент 1 преди и след избелваща процедура

  1. Пациент 2 (Фиг. 11 а и б):

                                       

Фиг. 11 а и б. Пациент 2 преди и след избелваща процедура

  1. Пациент 3 (Фиг. 12 а и б ):

                       

Фиг. 12 а и б. Пациент 3 преди и след избелваща процедура

  1. Пациент 4 (Фиг. 13 а и б):

                         

Фиг. 13 а и б. Пациент 4 преди и след избелваща процедура

От представените снимки и количествени резултати, които са предмет на 2-ра статия, ясно се вижда, стойностите на L (за LAB системата) и H (за HSB системата) се увеличават след избелване, което означава, че яркостта на зъбите е по-голяма. Промяната в яркостта се наблюдава както за всеки от избелваните зъби по отделно, така и за всяка челюст. Резултатите се потвърждават при сравнителен анализ между отделните методи за оценка на цвета на зъбите.

Получените резултати от качествения анализ показват увеличаване на яркостта на зъбите след избелващите процедури. Количествените данни от анализа са предмет на следваща статия.

 

Изводи

При избелване основно се променя яркостта на зъбите, което ясно личи от качествената оценка на снимките преди и след лечение.

 

Източник:

Р. Василева, Д. Костурков, сп. Dental Magazine