Бърз клиничен отговор при биологично лечение на пациенти с улцерозен колит

По време на Националната конференция по гастроентерология, която се проведе от 05.10 до 07.10.2017 г. в гр. Пловдив, се състоя сателитен симпозиум на AbbVie на тема „10 години HUMIRA – да променим парадигмата в лечението на IBD. Модератор на симпозиума бе проф. Симеон Стойнов, началник Втора вътрешна клиника към МБАЛ „Токуда“ и председател на Българската лекарска асоциация по възпалителни чревни заболявания.

Д-р Десислав Станчев от Клиниката по Гастроентерология към болница „Каспела“, гр. Пловдив изнесе лекция на тема “INSPIRADA – данни от реалната клинична практика при улцерозен колит”. Резултатите от проучването INSPIRADA бяха представени на конгреса на Европейската асоциация по Крон и колит (ECCO) през март 2016 г. в Барселона.

INSPIRADA e многогоцентрово, мултинационално, отворено,  обсервационно проучване, оценяващо въздействието на HUMIRA (adalimumab) върху качеството  на живот, използването на здравни грижи и разходите, както и клиничните  резултати при пациенти с улцерозен колит (УК) в условията на обичайната  клинична практика.

Съвкупността от данни за даден медикамент се трупа основно от рандомизирани клинични проучвания и от реалната клинична практика. Новите данни, получени от INSPIRADA в реални условия, допълват информацията от клиничните проучвания ULTRA.

В проучването участват 461 пациенти с УК, които са с неуспех от конвенционалната терапия и нарушено качество на живот. Началната доза HUMIRA е 160 mg, като през 2 седмици дозата намалява наполовина. След 8 семица пациентите, неотговарящи на лечението, го прекратяват, а тези, които са загубили отговор след 8-ма седмица, увеличават дозата до 40 mg.

Първична крайна цел е подобряване на качеството на живот на 26-та седмица в сравнение с изходното ниво. Вторична крайна цел е достигане на ремисия и намаляване броя на хоспитализациите. Проучването в реални условия INSPIRADA показва, че пациентите на Хюмира демонстрират значително  подобрение от седмица 2 до 26.

Близо 75% от болните демонстрират бърз клиничен отговор още на 2-ра седмица. Пикът на клиничния отговор е на 8-ма седмица, представен при 78,5% от пациентите. При лечение с Humira, един от 2-ма пациенти постига клинична ремисия  на седмица 26, а 64% от пациентите постигат клиничен отговор на седмица 26. Humira намалява екстраинтестиналните прояви при пациентите с умерен до тежък УК с 60% до седмица 26.

„Пациенти, загубили отговор от лечението след седмица 8, постигaт отново клиничен отговор и клинична ремисия след интензификация на HUMIRA всяка седмица. Профилът на безопасност на HUMIRA в проучването INSPIRADA съответства на този при клиничните  изпитвания ULTRA“, заключи д-р Станчев.

Божана Димитрова, Medical News