По време на Националната конференция по гастроентерология, която се проведе от 05.10 до 07.10.2017 г. в гр. Пловдив, се състоя сателитен симпозиум на фармацевтична компания AbbVie на тема „Началото на края на HCV инфекцията.“ Модератор на симпозиума бе проф. Константин Чернев, началник на Клиника по вътрешни болести към УМБАЛ „Софиямед “.
Сред лекторите бяха д-р Невин Идриз от Клиника по вътрешни болести и хепатогастроентерология към УМБАЛ „Софиямед“ и проф. Красимир Антонов от Клиника по гастроентерология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Д-р Идриз изнесе лекция на тема „Защо всеки пациент е от значение – представяне на клиничен случай“. Специалистите представиха клинични случаи от лечението на болни с хепатит С.
Случаят, представен от д-р Идриз, проследява развитието на 99 пациенти с хепатит С на средна възраст 56,9 години, повечето от които са мъже (54 мъже, 45 жени). 38 от пациентите имат уплътнен черен дроб в начален стадий. 15 човека са с разширени вени на хранопровода, а 10 са с портална гастропатия. Захарен диабет тип 2 се среща у петима пациенти.
При проследяване на предходното лечение се установява, че 69 от пациентите не са били подлагани на терапия преди, 11 не са отговорили на лечението, 11 са развили рецидив, а 8 са спрени от лечение. Генотип 1b се откива у 82 от проследените, а само един носи комбинация от генотиповете 1a+1b. От придружаващите заболявания, най-често срещани са сърдечно-съдовите заболявания (47) и захарен диабет (17).
Назначена е комбинирана терапия като 91 от пациентите са я провеждали 12 седмици, 7 души – 8 седмици и само един – 24 седмици.
Проследяването на лечението включва наблюдение на разпространението на вируса, динамиката в разрушаването на клетките, динамиката на серумния билирубин и нежеланите реакции. 38 от пациентите развиват хроничен хепатит С, а 13 – чернодробна цироза. Финалните резултати от показват, че трайният вирусологичен отговор е 100%.
Лекцията на проф. Антонов бе на тема „Лечение на HCV при бъбречно болни пациенти“. Той започна с представяне на данни за разпространението на хепатит С вирусната инфекция сред пациенти с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) – в Саудитска Арабия, тя засяга 50% от тази популация, а в Италия, Испания и Япония – всеки пети от бъбречно болните.
Вирусната инфекция на черния дроб увеличава риска от развитие на ХБЗ с 23%. Съществува връзка между наличието на хепатит С, развитието на ХБЗ и чернодробна болест.
“Препоръчва се пациентите с хепатит C да бъдат изследвани поне веднъж годишно за протеинурия, хематурия и гломерулна филтрация за откриване на вероятно бъбречно заболяване, свързано с хепатит C.”, посъветва проф. Антонов.
Съгласно световните препоръки най-висок приоритет за лечение поради висок риск от тежки усложнения са протеинурията, нефротичният синдром или мембранопролиферативният гломеруланефрит. Лечението трябва да е с най-висок приоритет при пациенти с клинично значими извънчернодробни прояви.
Проф. Антонов представи данни от клинични проучвания, проследяващи пациенти с HCV инфекция, генотип 1 с различна бъбречна недостатъчност, провеждали терапия. Проучванията доказват до 99% излекуване. Болните, започнали терапията, са 19, 16 от които са бъбречно трансплантирани, а трима – провеждащи хрониодиализа. 100% от тях са с HCV генотип 1b. 82% от болните са с хроничен хепатит, а 18% – с цироза.
По време на проучването се следи динамиката на серумните нива на HCV RNA, серумния албумин, серумния билирубин, динамиката на клетъчно разрушаване и на бъбречната функция.
“Вирусологичният отговор е 100% при генотип 1b“, заключи проф. Антонов.
Божана Димитрова, Medical News