От 2-ри до 5-ти ноември в столицата се проведоха XXVI Софийски дерматологични дни. Един от акцентите на събитието бе симпозиумът на фармацевтична компания АбВи на тема „Многоликият псориазис-оптимална грижа за пациента“. Модератори бяха проф. Любка Митева и председателят на Българското дерматологично дружество – доц. Гриша Матеев от УМБАЛ “Александровска”.
По време на симпозиума проф. Димитър Господинов от МУ-Плевен постави фокус върху системността и коморбидността при псориазис.
“Връзката между псориазиса и коморбидността е проблем, с който не само дерматолозите трябва да се съобразяват, но и колеги от други специалности”, заяви специалистът.
Той изтъкна, че улцерозният колит се среща от 4 до 8 пъти по-често при псориатици, а близо две трети от пациентите имат депресивни симптоми.
„Болните с псориазис са с повишен риск от сърдечно-съдови индиценти и внезапна сърдечна смърт и не е без значение това, че вече е доказана общата патогенеза между псориазиса и атеросклерозата”, разясни проф. Господинов.
За всеки пациент е необходим индивидуален подход, за да може дерматологът да помогне както на него, така и на неговото семейство, изтъкна той.
“Според проучването REVEAL, 71% от пациентите повишават значително качеството си на живот след започване на терапия с Humira (adalimumab)”, заяви той.
“Псориатичният артрит се приема за обичайна коморбидност към псориазиса. Той има много странно разпределение на своята честота като се има предвид, че близо 8% от пациентите развиват нокътни промени преди да се появят кожните.”, подчерта проф. Господинов и допълни, че нокътният псориазис може да протече и самостоятелно.
Артрозните промени се появяват от петата до дванадесетата година от дебюта на дерматозата като същевременно няма връзка между тежестта на псориазиса и появата на псориатичен артрит.
“До известна степен, ако ние можем да предвидим развитието на артропатичните лезии, можем чрез консултация с ревматолог да обърнем внимание на тези промени. Средно 6 месеца забавяне в диагностиката на псориатичния артрит може да доведе до тежки и понякога необратими ставни промени”, категоричен бе проф. Господиов.
Предвестниците на псориатричния артрит са точковидните нокътни лезии и псориатричната корона, допълни той.
“Пациентите са с влошено качество на живот, а това че TNF алфа играе ключова роля е установено и вече е доказано, че той, заедно с интерлевкин 1 са най-силните проинфламаторни цитокини за това заболяване”, обясни проф. Господинов и добави:
“Пациентите с нокътен псориазис са сред най-трудните, защото заболяването се вижда от пръв поглед и това води до трудна социална адаптация.”
Той се спря по-подробно на този характерен белег на заболяването, уточнявайки, че делът на болните от псориазис с нокътно засягане възлиза на 50%. До 90% от всички псориатици могат да демонстрират нокътни лезии независимо от давността на заболяването.
“Самото засягане на ноктите не засяга тежестта на псориазиса, а при тези болни рискът от поява на артрит е три пъти по-голям. Допълнителен утежняващ фактор е фамилната обремененост”, уточни проф. Господинов.
“TNF алфа е ключовият цитокин, активиращ патологична каскада, който има значение както за кожните, така и за ставните промени като свидетелство за това е факта, че се открива в центрофугат от кожни лезии и от синовия”, допълни той.
По отношение на ролята на Humira проф. Господинов уточни, че медикаментът помага на пациентите с нокътно засягане още на 26-та седмица като близо 5 от 10 болни достигат до намаляване на PASI* с 70 пункта като 72% от изследваните в рамките на OLE поддържат този скор постоянен.
“Защо е важно при това заболяване да мислим и за сърдечно съдови инциденти? Това е така, защото е доказано, че те са по-чести при пациентите с псориазис. С над 200% е увеличен рискът за инфаркт на миокарда и исхемични мозъчни инциденти в сравнение с общата популация”, заяви още той.
Проф. Господинов цитира данни от Националната фондация “Псориазис” на САЩ според които псориатиците живеят средно 4 години по-малко от общата популация.
“Рискът за сърдечно-съдови инциденти при приложение на инхибитори на TNF- алфа като Humira (адалимумаб) намалява два пъти, както и развитието на диабет тип 2, дислипидемии и артериална хипертония”, подчерта проф. Господинов и каза в заключение:
“Колеги, нека не забравяме, че златният стандарт за лечение на псориазис е метотрексат. Нека да му дадем възможност той действително да си свърши работата. Златният стандарт ни е наложен не от две-три места, а целият свят го спазва.”
Д-р Ана-Мария Младенова, Medical News
*PASI се представя като цифрова стойност от 0 до 72, която отразява степента на еритем (Е), инфилтрация (I), десквамация (D) и площта на засягане (A) в четири области от човешкото тяло: глава (h), трункус (t), горни (u) и долни крайници (l).
Степента на еритем, инфилтрация и десквамация се оценява с точки от 0 до 4, а процентът на засегнатата площ се оценява с точки от 0 до 6. Тъй като главата, горните крайници, трункусът и долните крайници отговарят съответно на 10%, 20%, 30% и 40% от телесната повърхност, то PASI се изчислява по следната формула:
PASI = 0.1(Eh+Ih+Dh)Ah + 0.2(Eu+Iu+Du)Au + 0.3(Et+It+Dt)At + 0.4(El+Il+Dl)Al
Колкото по-висока е стойността на PASI, толкова по-тежко е състоянието. Терапевтичният ефект се измерва с процентно намаление на PASI. За постигане на клинично значим резултат от лечението с даден продукт в клинични проучвания най-често се цели намаление на PASI със 75% (PASI 75). Съществуват обаче убедителни доказателства, че редукцията на PASI с 50% (PASI 50) също се смята за клинично значима.