От 2-ри до 5-ти ноември в столицата се проведоха XXVI Софийски дерматологични дни. В рамките на събитието се проведе симпозиум на фармацевтична компания АбВи на тема „Многоликият псориазис-оптимална грижа за пациента“.
В хода на научния форум проф. Снежина Василева от УМБАЛ „Александровска“ се фокусира върху мястото на медикамента Humira (adalimumab) в лечението на псориазиса в своята презентация “Различни пациенти. Различни нужди. Една Humira”.
“Всъщност всички ние знаем, че Humira представлява инхибитор на тумор некротизиращия фактор (TNF)-алфа, един централен ключов цитокин във възпалителната каскада на множество имуномедиирани заболявания.”
Проф. Василева обърна внимание на това, че Humira е индициран за 14 имуномедиирани болести, сред които освен псориазис и псориатичен артрит са и гнойния хидраденит, редица артрити, увеит и възпалителните чревни заболявания (болест на Крон и улцерозен колит).
Тя цитира проучване на Алън Метер и съавтори, обхващащо 814 пациенти с псориазис, лекувани с адалимумаб, като 45% от тях достигат до 90% изчистване на кожата на 16-та седмица.
“Ефектът настъпва много бързо, докато в рамото на плацебото, само два процента достигат някакъв задоволителен PASI* скор”, обясни тя и допълни:
„Искам да припомня, че ако преди години на изпит за специалност, специализант кажеше че псориазисът е сърбящо заболяване, рискуваше да бъде скъсан. Сега нещата не стоят така, защото в ерата на доказателствата сърбежът е на първо място, заедно с болката в ставите по симптоми, които се съобщават от пациента.”
Медикаментът Humira доказано намалява сърбежа при тези болни. При субективна скала от 1 до 10 за сила на симптома, той спада от началните 6.6 до 1.7, тоест четирикратно на 16-та седмица.
Проф. Василева разясни, че препаратът вече е достатъчно познат и установен в медицинската практика и води до клинично подобрение.
“Въпросът е колко дълго се задържа това клинично подобрение при пациентите, които са отговорили на терапията. Това е важно, защото при завръщане на симптомите има спиране на терапията и търсене на други методи на лечение.”
Тя цитира проучването REVEAL-OLE, продължило над 3 години, според което повече от 50% от участниците запазват PASI 90.
Следователно при повече от половината болни ние имаме запазване на тази ефективност на Humira при рутинното приложение на препарата.
“Според проучването ESPRIT, което е постмаркетингов регистър върху над 6 хиляди болни от псориазис, 77% запазват ефективността на препарата за 5-години. След 7 години 51% от участниците остават на лечение с Humira и имат необходимата ефикасност и безопасност на продукта.”
За това допринасят и възможностите за оптимизиране на терапията, изтъкна проф. Василева:
“Когато имаме незадоволителен отговор при препоръчаната схема от 40mg на всеки две седмици след фазата на индукция, имаме възможност да приложим една гъвкава схема на лечение – да интензифицираме терапията с приложение на 40mg всяка седмица”.
Василева отново цитира REVEAL-OLE, според което PASI 14. 5 спада на 3.6 като продължителността на този интензифициран режим на терапията е средно 17 седмици. След това при постигане на съответната ефикасност пациентът може да се възвърне на предишната доза на Humira, обясни проф. Василева.
“Изключително важно е да отбележим, че Humira повлиява и на псориатичния артрит. Добре известен е ефектът на инхибиторите на TNF-алфа върху възпалителния процес в синовиалната тъкан чрез потискането на цитокините при тази форма на заболяването.”
EULAR (Европейската лига за ревматоиден артрит) препоръчва да се започне лечение на псориатичния артрит именно с Humira, тъй като тя инхибира основния цитокин във възпалителните прояви на псориазиса.
“При липса на ефект на тази терапия да се премине към други биологични медикаменти”, заяви проф. Василева и допълни, че ефектът на медикамента при псориатичен артрит се запазва за повече от две години и облекчението на отока и болката настъпва още на втората седмица.
Humira предотвратява рентгенографската карина на ставно увреждане при псориатичен артрит за период от 2.7г. Също така, потиска и ставното възпаление.
На въпроса необходим ли е биологичен медикамент при трудните за лечение форми на болестта отговорът на проф. Василева бе категорично “да”:
“Този отговор в лицето на Humira е по отношение на повлияване на палмоплантарен псориазис, на нокътен псориазис и не на последно място при деца на възраст над 4г. Това всъщност е единственият препарат, който е регистриран за плакатен псориазис при тях заради изключително добрия му профил на безопасност.”
“В Humira ние сме намерили този препарат, който има бърза ефективност, ефектът му започва още на първата или втората седмица, запазва се за три години при голяма част от пациентите и има данни за безопасност, което е изключително важно за нас, лекарите”, каза в заключение проф. Василева.
Д-р Ана-Мария Младенова, Medical News
*PASI се представя като цифрова стойност от 0 до 72, която отразява степента на еритем (Е), инфилтрация (I), десквамация (D) и площта на засягане (A) в четири области от човешкото тяло: глава (h), трункус (t), горни (u) и долни крайници (l).
Степента на еритем, инфилтрация и десквамация се оценява с точки от 0 до 4, а процентът на засегнатата площ се оценява с точки от 0 до 6. Тъй като главата, горните крайници, трункусът и долните крайници отговарят съответно на 10%, 20%, 30% и 40% от телесната повърхност, то PASI се изчислява по следната формула:
PASI = 0.1(Eh+Ih+Dh)Ah + 0.2(Eu+Iu+Du)Au + 0.3(Et+It+Dt)At + 0.4(El+Il+Dl)Al
Колкото по-висока е стойността на PASI, толкова по-тежко е състоянието. Терапевтичният ефект се измерва с процентно намаление на PASI. За постигане на клинично значим резултат от лечението с даден продукт в клинични проучвания най-често се цели намаление на PASI със 75% (PASI 75). Съществуват обаче убедителни доказателства, че редукцията на PASI с 50% (PASI 50) също се смята за клинично значима.