Стратегията treat-to-target постига оптимален контрол в съвременното лечение на IBD

По време на Националната конференция по гастроентерология, която се проведе от 05.10 до 07.10.2017 г. в гр. Пловдив, се състоя сателитен симпозиум на AbbVie на тема „10 години HUMIRA – да променим парадигмата в лечението на IBD. Модератор на симпозиума бе проф. Симеон Стойнов, началник Втора вътрешна клиника с отделения по Гастроентерология и по Пулмология към МБАЛ „Токуда“ и председател на Българската лекарска асоциация по възпалителни чревни заболявания.

Сред лекторите бе проф. Зоя Спасова от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, която изнесе лекция на тема „Стратегия Treat-to-target за оптимален контрол в съвременното лечение на IBD“.

Сложният процес на лечение на възпалителните чревни заболявания (Inflammatory bowel disease – IBD) цели да постигне бързо и пълно отзвучаване на симптомите, нормализиране на качеството на живот и елиминиране на странични явления от терапията. Стратегията е редовно мониториране на целта и оптимизиране на лечението, когато целта не е изпълнена. Този подход намира приложение и в лечението на други хронични заболявания – диабет, артериална хипертония и ревматоиден артрит.

„Терапевтичните цели определят алгоритмите на лечението и те трябва да бъдат строго индивидуализирани спрямо нуждите на всеки наш пациент“, заяви проф. Спасова и допълни: „Изборът на тези цели трябва да бъде съвместно решение на лекар и пациент.“

Включването на ранна терапия при болестта на Крон (БК) и улцерозния колит (УК) е прозорец на възможностите за терапевтично лечение. Ранното ефективно лечение намалява възпалителната активност и структурното увреждане на червата. На графика, представена на презентацията, ясно личи лошата корелация между клиничната и ендоскопската активност при БК.

Проф. Спасова запозна аудиторията с ограниченията на традиционния „step-up” подход в лечението на IBD. Той се базира само на симптоматично лечение. Продължително възпаление довежда до структурно увреждане на червата и усложнения и често пациентите остават недолекувани.

Ранното започване на биологична терапия води до по-добри резултати. При пациенти, които са достигнали дълбока ремисия, процентът на хоспитализациите е по-малък. При съпоставка на резултатите от субанализ на EXTEND се вижда, че при пациенти, започнали ранно лечение с Adalimumab, оздравяването на лигавицата е със значително по-голям процент в сравнение с placebo.

Сред препоръките на treat-to-target (T2T) при БК са постигане на клинична ремисия, дефинирана като липса на абдоминална болка и нормализиране функционирането на червата, ендоскопска ремисия, дефинирана като липса на лигавични изменения, и допълнително изследване на биомаркерите CRP и фекален калпротектин. При улцерозен колит целите са постигане на клинична и едоскопска ремисия, дефинирани като съответно липса на ректално кървене и отсъствие на кървене и улцерации при сигмоидо- или колоноскопия; допълнителни изселдвания на CRP и фекален калпротектин.

Доказателствата в подкрепа на T2T стратегията сочат, че използването на Adalimumab, води до по-малко ендоскопски рецидиви при постоперативна БК.  „Т2Т стратегията, базирана на ендоскопско изследване в ретроспективно проучване, също показва увеличаване на вероятността за постигане на лигавично оздравяване.“

Проф. Спасова представи данни от едно от най-новите изследвания CALM за клиничния контрол на симптомите при Т2Т подход. Оздравяване на лигавицата при БК и отсъствие на дълбоки улцерации, отчетено на 48-ма седмица, се наблюдава в 45,9% при Т2Т лечението и при 30,3% при клинична стратегия. Дълбока ремисия се наблюдава в 37% от болните на Т2Т терапия срещу 23% при клинична стратегия. Биологичната ремисия е два пъти по-изразена при T2T (30%:15%).

Рецидивите при Т2Т са значително по-малко, отколкото при клиничната стратегия. Близо 60% от пациентите остават свободни от клинична ремисия дори на 48-ма седмица. Профилът на безопасност на Т2Т статегията не се различава значително от този при клиничната.

В заключение проф. Спасова каза, че „CALM e първото клинично проучване, доказващо постигането на по-добра ендоскопска и клинична ремисия при болест на Крон чрез Т2Т подхода. Повишаването на дозата Adalimumab не води до повишена честота на нежелани събития.“

Божана Димитрова, Medical News