Най-много незаети щатни бройки има в центъра за спешна помощ в София. Там недостигат и медицинските сестри, фелдшерите, акушерките и шофьорите, съобщава БНТ.
От началото на годината са назначени 31 лекари. 29 са напуснали. Свободни места за лекари и други специалисти има и в спешните центрове в Кърджали, Пловдив, Пазарджик и Бургас. От здравното министерство, съобщиха, че са предвидени мерки за решаване на проблема.
В София дежурят средно по 15 екипа на денонощие. Според експерти за обслужването на града с над два милиона жители са нужни 60.
“Желаещи да работят в линейките почти няма, защото работата е тежка. Тя е трудна, опасна, страшна. Условията ни са много трудни. Лятото работим при непоносимите жеги. В линейката тук става непоносимо горещо. Зимата е много студено. Повечето сме навън.”, казва пред БНТ Надежда Георгиева, фелдшер и работи в Спешна помощ от 30 години.
Въпреки че не получава много за труда си, фелдшер Георгиева не мисли да напуска, защото обича работата си. Средната заплата за медицински специалист в спешно отделение е 900, а за лекар 1500 лева. Толкова получават и работещите в столичната Спешна помощ.
В Пловдивския спешен център стартовата заплата за млад лекар е около 1200 лева. Заради недостига на кадри в града дежурят по седем спешни екипа.
“Ние имаме недостиг за лекари, равняващ се близо на пет екипа. Това, разбира се, затруднява работата ни. Ние обаче не работим с пет екипа по-малко. Работим с 1 до 2 екипа по-малко”, казва д-р Иван Стойнов – директор на Център за спешна медицинска помощ – Пловдив:
От здравното министерство твърдят, чe са осигурили пари за до 50% увеличение на заплатите в Спешната помощ. Предвижда се до 2020-та възнагражденията да се увеличат с още 50%. Вече има и обучени парамедици, които са започнали работа в системата. В спешната помощ могат да работят и 70 студенти, записани в специалността “лекарски асистент” на факултета по обществено здраве в София.
“Те могат да работят сами. Под ръководство на медик, в спешната помощ. Доболнична помощ могат да окажат на пациента. Достатъчно подготвени са”, съобщи доц. Антоанета Терзиева – Факултет “Обществено здраве”, МУ София:
Първият випуск “лекарски асистенти” ще се дипломира догодина.
Източник: БНТ