Проследяване на артериалното налягане при деца

Според ново изследване, тенденцията в стойностите на амбулаторно измереното артериално налягане се променя с времето при педиатричната популация, което налага внимателно проследяване дори при деца с физиологично при пръв преглед налягане.

Проучването бе представено на тазгодишната среща на Американската сърдечно-съдова асоциация (AHA), посветена на артериалната хипертония.
До този момент няма много натрупана информация относно стабилното поддържане на артериалното налягане при подрастващи, отбелязва д-р Корал Ханеволд от Медицинския университет в Уошингтън, Сиатъл.

За целта на изследването д-р Ханеволд и колектив оценяват стабилността на тенденцията в АН във времето сред 100 деца (76 от тях момчета) с високо артериално налягане. Участниците са на средна възраст 14,6г. при техния пръв преглед и всеки един от тях преминава през поне две процедури по амбулаторно прослеляване на кръвното налягане за период от минимум 6 месеца между двата прегледа.

В последствие авторите разполагат с 200 измервания на артериалното налягане, със среден интервал между две последователни изследвания от 1,5г.

Резултатите биват интерпретирани съгласно критериите на AHA от 2014г. използвайки допустим праг до 95-тия персантил, преизчислено спрямо пол и възраст за деца под 17г. За тези на 18г. и повече праговете на АН в будно състояние и сън са съответно 140/85 и 120/70 mm Hg.

Авторите откриват стабилни стойности на кръвното налягане при 53% от децата. Половината от участниците (9 от 18) с нормални по начало стойности имат прогресия към прехипертония или хипертония в хода на повторни изследване.

Прехипертонията прогресира при 31% (8 от 26) и се поробрява при 38% 910 от 26). Хипертонията се нормализира при 43% от децата (20/46). Нощният спад в АН е стабилен при 70% от участниците (70/100).
„В случай на потвърждаване на резултатите при по-мащабни проучвания, ще се затвърди тезата са необходимостта от продължителен мониторинг на АН при децата“, съобщават авторите.

„От тези предварителни данни не е възможно да се каже категорично какво причинява промените в кръвното налягане и каква е ролята на начина на живот и на индекса на телесната маса.“, уточняват те.