Каква е причината за лилавия цвят на урината на пациентката?

При 70 годишна жена, която е на постелен режим, се забелязало, че урината в торбичката на катетъра е станала лилава, както на снимката. Имайки предвид, че това състояние се случва за пръв път каква според е Вас е най-вероятната причина?

Въпрос 1: Каква е диференциалната диагноза?

А. Purple Urine Bag Syndrome Макар и името да предполага промяна в цвета на урината, по-често се касае за по-изразено оцветяване на самия катетър и торбичка.

Б. Порфирия – по скоро не. Болестта се манифестира от ранно детство и там урината е малиново червена.

Въпрос 2: Какви са рисковите фактори, които водят до това състояние?

Преди да определим рисковите фактори е необходимо да знаем, как се образува този характерен цвят.

Purple Urine Bag Syndrome представлява промяна на цвета на урината при хора, които имат катетри и инфекция на уринарния тракт.

Триптофанът в храната, която се поема, се метаболизира до индол. При преминаване през ентерохепаталния кръговрат индолът се метаболизира до индоксил сулфат, който в черния дроб се превръща в индоксил. Той се екскретира чрез урината. При алкална среда на урината, при наличието на бактериална инфекция, която е колонизирала катетъра и торбичката, бактериите превръщат индоксила в индиго (синьо) и индирубин (червен). При смесването на двата пигмента се образува лилавия цвят на торбичката.

Рисковите фактори са обездвижването, обстипацията (която спомага за включването на триптофана в ентерохепаталния кръговрат), дългото престояване на катетъра (за да може да се колонизира от бактериите). Най – честите бактерии, които могат да доведат до това състояние са Providencia stuartii, Providencia rettgeri, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Escherichia coli, Morganella morganii, and Pseudomonas aeruginosa.

Въпрос  3: Какво трябва да се направи при това лечение?

А. Редовна смяна на катетъра, както и спазването на добра хигиена при манипулациите

Б. Терапия на обстипацията, което ще доведе до намаляна на образуването на индоксил

В. Антибиотична терапия за справяне с инфекцията, като това не изключва не спазването на останалите методи, защото отново ще се получи рекурентна инфекция.