Проверки за общопрактикуващите лекари от Пловдив дали издават фалшиви извинителни бележки на учениците

От новата учебна година започват засилени проверки за общопрактикуващите лекари в Пловдив дали издават валидни извинителни бележки за отсъствия по болест на учениците.

Медиците ще бъдат задължени да пращат всеки амбулаторен лист за извършен преглед по електронен път в пловдивската Регионална здравна инспекция. Данните ще се сравняват с постъпилите бележки в училищата, за да се види дали има несъответствия, съобщи директорът на РЗИ – Пловдив д-р Ваня Танчева – Манчева, цитирана от „Монитор“.

В предстоящите проверки няма да участват само здравни експерти. Екипите, чието сформиране започва от края на август, ще са съвместни между служители от РЗИ, Регионалното управление по образованието, „Социално подпомагане“, общинските ГРАО и МВР.

Проверката ще обхване освен джипитата и семейните им практики, така също центровете за неотложна и спешна помощ. От РЗИ ще им изпратят писма с указания, след като на преглед при тях мине някое дете, да изпращат до здравната инспекция копие от амбулаторния лист на определен имейл адрес, който предстои да бъде направен.

Kогато учениците занесат бележките в училище, те ще се сравняват с данните в РЗИ – дали за съответната извинителна бележка има издаден амбулаторен лист. В края на проверката ще се направи статистика, за да се разбере колко са действителните издадени извинителни бележки и колко са фалшивите.

За минало време няма да се проверяват извинителните бележки, уточниха здравните власти.

Извън обхвата остават и частните лекарски кабинети, където учениците отиват на преглед без направление и срещу заплащане.

Пловдив е първата област в страната, където стартират такива проверки. Те ще продължат до края на годината.