Неинвазивните генетични тестове са обект на засилен интерес в Китай

Все по-засилен интерес привлича сферата на генетичните тестове за диагностициране и оценка на рисковете от заболявания в Китай.

Чрез генетичен анализ на клетки, кръв или други телесни течности, техниката определя наличието на конкретни гени, които могат да предизвикат заболявания.

Обект на засилен интерес е генетичната диагностика на синдром на Даун или тризомия 21.

В момента най-широко използваният метод за генетично изследване на плода е аминоцентезата. Тя се извършва между 15 и 20 гестационна седмица и представлява прецизна, но и инвазивна процедура, която носи риск от аборт или други усложнения.

Според директора на център по пренатална диагностика в Китай, генетичните тестове са се превърнали в избор за по-голямата част от бъдещите майки.

Повече от 1000 бъдещи майки се подлагат на неинвазивни генетични тестове всеки месец.”, разказва пред „Ройтерс” Денг Югинг.

Друга сфера за интерес за генетиците е т. нар таргетна терапия на онкологични заболявания, която използва лекарства или други вещества, за да може по-прецизно да идентифицира злокачествени клетки и да ги атакува.

Можем да използваме насочената лекарствена терапия, като в много случаи това позволява на пациентите да имат преживяемост между 2 и 3 пъти по-дълга от тези, лекуващи се с химиотерапия. Значително се подобрява и качеството им на живот.”, коментира директор на онкологично отделение.

Източник: bTV