Честотата на ненужни рентгенологични изследвания на корем е намаляла от 62% на 24% при децата, постъпили в спешните центрове поради констипация. Това показват данните от проучване, оценяващо ефективността на въведени процедури за подобряване на качеството, публикувано на 14 юни в списание Pediatrics.
“Значително ограничихме използването на рентгенологично изследване при диагнозата на случаи на констипация в педиатрията чрез въвеждането на прости и финансово ефективни мерки като обучение на персонала, редовно проследяване на болния и предоставяне на изчерпателна информация за неговото състояние”, обяснява д-р Катрин Краун Фъргюсън от Медицинския колеж в Уисконсин, Милуоки.
Констипацията е честа причина за остра коремна болка при децата и съответно е повод за визити в спешното отделение. Препоръките съветват избягване на рентгеново изследване и поставяне на диагнозата съгласно други клинични показатели.
Една от причините за това е липсата на надеждна система за оценка на базата на данни от образното изследване и голямата вероятност за поставяне на грешна диагноза. Освен това неоправданото радиоационно облъчване би довело до разходи и до неблагоприятни последствия за децата.
С цел оценка на клиничните мероприятия, свързани с поставянето на тази диагноза, авторите на проучването проследяват честотата на назначаване на абдоминално рентгенологично изследване в периода от ноемрви 2012г. до май 2013г. в Педиатричната болница в Уисконсин. Изследователите откриват, че 63% от общо 800те деца, постъпили с абдоминална болка и диагностицирани с констипация, са подложени на образното изследване.
В последствие те въвеждат промени в диагностичния алгоритъм, целящи намаляването на тази честота от над 60% до 20%.
Последвалото проучване обхваща периода от декември 2013г. до май 2014г. и включва четири цикъла тип “планиране-изследване-действие” като учените проследяват напредъкана колегите си и помагат при нужда от намеса.
Интервенциите за подобряване на диагностичния алгоритъм включват обмен на опит между клиницистите по всеки случай, споделяне на добри практики, отбелязване на напредъка до крайната цел. След 12 месеца средната честота на назначаване на рентгеново изследване се понижава от 62% до 24%.
Резултатите варират в зависимост от доставчика на медицински услуги, което предполага, че нововъведенията трябва да бъдат прилагани съобразно съществуващата практика във всяко звено. Например общите педиатри и тези, занимаващи се с по-протирахирана симптоматика не прилагат промените с такава бързина и гъвкавост както спешните медици и техните колеги, поемащо по-критични случаи.
Въпреки че изготвянето на точен анализ за спестените разходи не е възможен съобразно параметрите на проучването, авторите изчисляват, че спазването на новите алгоритми би ги намалило с 17,500 долара годишно.
“Следващата ни стъпка е да работим съвместно с педиатрите, сключили договори с болниците”, уточняват авторите.
Те отбелязват някои ограничения в тяхното изследване, включително липсата на контролна група, заради което не мога да се каже със сигурност дали спадът в назначенията на рентгеново изследване се дължат на приложните промени или на друга причина.
Използван източник:
Craun Ferguson C, Gray MP, Diaz M, Reducing Unnecessary Imaging for Patients With Constipation in the Pediatric Emergency Department Pediatrics 14 юни 2017
doi: 10.1542/peds.2016-2290