Петото издание на Черноморския симпозиум за млади учени в областта на биомедицината събра стотици студенти и млади лекари миналия месец в град Варна. Те имаха възможност да представят свои научни разработки, да се запознаят с новостите в медицината и да обменят опит със свои колеги.
Събитието се организира съвместно от студентите от Студентски съвет към Медицински университет – Варна, АСМБ-Варна, АСДМ-Варна и АСФ-Варна, а домакин беше Медицински университет – Варна. Младият учен, Ерсин Исмаил, който представи своята научна работа на форума, даде специално интервю за Medical News.
За първи път ли участвате в Черноморския симпозиум и какво е Вашето мнение за тазгодишното издание?
За втора година участвам. Има тенденция симпозиумът да се разива всяка поредна година. Благодарен съм на организаторите, че се опитват да доловят нашата обратна връзка. Неведнъж съм бил подканван да отправя предложения и критики към организацията. Тазгодишното издание представя една много богата научна и социална програма, от която можем да се възползваме.
На каква тема беше Вашата презентация и кои са основните акценти от нея?
С колеги направихме проучване за недостатъчното наспиване и медицинските рискове, до които може да доведе то. Интервюирахме 100 човека на възраст от 15 до над 65 години. Установихме, че при хората във всички възрасти, с изключение на пенсионерите, се наблюдава това недоспиване, което е повече от един час. Най-силно изразено е в контингента на студентите.
Кои са най-често срещаните рискове при недостатъчното наспиване?
Въпреки че акцентирах върху кардиологиологични, метаболитни и невродегенеративни рискове, като цяло всичко се базира на стрес, който се натрупва с времето и води до различни метаболитни , сърдечно-съдови и други здравни проблеми. Настъпват промени, които не водят пряко, а косвено потенцират появата на различни патологични процеси.
Спим един час по-малко отколкото през миналия век. Според Вас това на какво се дължи?
На различните технологии, наличието на електричество, на телевизия, на много повече неща за вършене, отколкото са имали нашите роднини дори едно-две поколения назад.
Какво е Вашето мнение за смяната на времето?
Както акцентирах в моята презентация – има проучвания, които доказват, че при преминаването към лятно часово време, когато спим един час по-малко, има 5% увеличение на риска от сърдечно-съдови инциденти. Това не се наблюдава при преминаването към зимно часово време, тъй като тогава спим с един час повече.
Според мен това е мярка, която много трудно би била отменена, въпреки че има държави, които не я спазват. Има много други неща, които могат да бъдат променени. На първо място, както представих в презентацията си, занятията ни трябва да започват най-рано в 9 часа. Това е масово мнение сред колегите, тъй като е убийствено да се присъства на упражнения от 7:30.
Божана Димитрова, Medical News