Проф. Вадим Пищик: Торакоскопските операции трябва да бъдат основният подход в гръдната хирургия

Петият Черноморски симпозиум за млади учени в областта на биомедицината се проведе в гр. Варна от 06.04. до 09.04.2017г. Той събра стотици млади лекари и студенти от различни университети в България и чужбина.

Като гост-лектор в научния форум взе участие проф. Вадим Пищик, зам. декан на Факултета по медицина към Първи държавен медицински университет в Санкт Петербург, Русия. Той изнесе своята лекция на тема: „Формиране на бъдещето на неинвазивната гръдна хирургия в и извън операционната зала.“ Проф. Пищик даде специално интервю за Medical News.

Здравейте! Разкажете ни малко повече за себе си.

Аз съм гръден хирург от Санкт Петербург, Русия. Професор съм във Факултета по медицина към Държавния университет – Санкт Петербург и съм ръководител на Гръдната хирургия към Федералната болница в Санкт Петербург.

Работя и преподавам в няколко клиники по света, не само в Русия. Научният ми и практически интерес е „Минимално инвазивна гръдна хирургия“. Уча колегите как да извършват операциите, така че те да са по-благоприятни за пациента.

Наблюдавахме операция на живо от болница „Света Марина“. Какъв беше случаят на пациента и как протече операцията?

Имахме няколко случая в болницата, но излъчихме само първия. Жената е на 60г. Тя има карцином на горния лоб на десния бял дроб. Преди също е имала карциноми, но в случая е първичен.

Състоянието ѝ бе оценено в болница „Света Марина“. Установихме, че карциномът е първи стадий. Чрез торакоскопия извършихме лобектомия на горния лоб на десния бял дроб. Дисектирахме лимфните възли. Жената се чувства добре. Подготовката за операцията беше лесна както за мен, така и за пациентката, така че съм щастлив.

Какво е бъдещето на торакоскопската хирургия?

Мисля, че торакоскопските операции трябва да бъдат основният подход в гръдната хирургия. Преди 10-15 години холецистектомията се извършваше чрез лапаротомия, съпроводена от голям разрез. Сега никой не би си помислил за това, защото се извършват лапароскопски холецистектомии.

По мое мнение след 5-10 години торакоскопията ще бъде основен подход в гръдната хирургия, било то видео-асистирана торакоскопия (Video-assisted thoracoscopic surgery, VATS) или робот-асистирана такава.

Какво ще посъветвате младите учени, които искат да работят в областта на биомедицината?

Бъдете търпеливи, смели и ще победите. Необходимо е да попиете колкото се може повече знания от различни източници и да решите какво да правите. Медицината е много интересна.

Според мен това е най-добрата професия в света. Хубаво е, че сте решили да се развивате в тази област. Успех!

Харесва ли ви петият Черноморски симпозиум?

Много съм щастлив да бъда тук и съм благодарен на организаторите за поканата. Голяма чест за мен е, че толкова много млади хора са се събрали тук да ме слушат. Зареждам батериите си от вашите усмихнати лица и от енергията ви. Много ви благодаря, оценявам го.

Божана Димитрова, Medical News

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Прочетете още по темата