Национална среща „НОАК в превенцията на инсулт при предсърдно мъждене“ събра над 200 лекари от цялата страна

На 18.02. в „София Хотел Балкан“ се проведе национална среща „Заедно в грижата за пациента – традиции и иновации 5 години по-късно“ с основна тема: „НОАК в превенцията на инсулт при предсърдно мъждене: основание за клинично доверие“.

Събитието бе организирано от фармацевтичната компания Boehringer Ingelheim, а модератори бяха проф. Нина Гочева и проф. Стефан Денчев. Участие взеха над 200 медицински специалисти – кардиолози и невролози – от цялата страна.

Акцент на националната среща беше терапията с dabigatran etexilate и idarucizumab, който е първото специфично неутрализиращо средство на нов орален антикоагулант, даващ допълнителна увереност на лекарите при предписването на dabigatran.

Проф. Нина Гочева, началник Клиника по кардиология в Национална кардиологична болница, изнесе лекция на тема „Ефикасност, безопасност и контрол – новият стандарт в антикоагулантната грижа“.

Проф. Нина Гочева и проф. Денчев

“Предсърдното мъждене (ПМ) е най-разпространената сърдечна аритмия и причинява значителна заболеваемост и смъртност. Нашата задача като медицински специалисти от една страна е да защитим максимално пациента от исхемичен мозъчен инсулт и да сведем до минимум риска от кървене от друга страна“, сподели проф. Гочева.

Въпросът за профила на безопасност и ефикасност на новия орален антикоагулант dabigatran бе също засегнат. „При употребата на dabigatran са установени 19% по-малко случаи на инсулт или системна емболия в сравнение с употребата на warfarin, както и 14% по-малко случаи на масивно кървене“, разясни проф. Гочева.

Проф. Гочева, проф. Постаджиян и проф. Денчев

„Вече е факт и последната стъпка в развитието от приложението на НОАК и в частност на dabigatran – появата на специфичното неутрализиращо средство: idaricizumab, което незабавно би могло да блокира антикоагулантния ефект в редките спешни ситуации, в които това е необходимо. По този начин dabigatran и idarucizumab могат да бъдат наречени новият стандарт в антикоагулантната грижа”, коментира още проф. Гочева.

Проф. Арман Постаджиян, председател на Дружеството на кардиолозите в България и началник на Отделението по кардиология към Клиника по кардиология в УМБАЛ „Света Анна” – София, с който даде специално интервю за Medical News, представи анализи на данни от реалната клинична практика, потвърждаващи значима редукция на интракраниалната хеморагия и мозъчен инсулт, както и на смъртността в хода на лечението с медикамента.

Проф. Арман Постаджиян

„Безопасността на пациентите – ключов приоритет в антикоагулантната грижа“ бе темата на лекцията на доц. Елина Трендафилова, началник на Отделение за интензивно лечение на сърдечно-съдови заболявания към Клиника по кардиология на МБАЛ Национална кардиологична болница. Обект на дискусия беше балансът между емболичния риск и риска от кървене при употребата на НОАК. Един от изводите, които бяха направени, е, че смъртността при кървене на фона на dabigatran e по-ниска от тази на фона на warfarin.

„Тъй като първичната цел на антикоагулантната терапия е да бъде предпазен пациентът от емболичен инсулт с минимален риск от кървене, то в основата на безопасността на пациента са внимателната и непрекъсната медицинска преценка на риска от инсулт и правилната доза на терапията за правилният пациент”, добави тя.

“Говорейки и за дозови режими, не може да не споменем, че честотата на исхемичен мозъчен инсулт е била доказано най-ниска при раннно диагностицираните пациенти с предсърдно мъждене, които са били лекувани с dabigatran 2 пъти дневно по 150 mg.” сподели доц. Мария Токмакова, началник Отделение по кардиология в УМБАЛ „Св. Георги” – Пловдив.

Сред лекторите бяха и неврологът проф. Иван Стайков, началник на Клиника по неврология към МБАЛ „Токуда“, и проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация и преподавател във Фармацевтичния факултет към МУ-София. Темите, засегнати от тях, бяха съответно „Криптогенен инсулт и емболичен инсулт с неустановен произход“ и „Фармакологичен поглед в антикоагулантната грижа“.

Като обобщение може да се каже, че клиничният опит с dabigatran надвишава този на всички нови орални антикоагуланти, като се равнява на 3 милиона пациенто-години за всички свои одобрени индикации по света. Dabigatran е на пазара вече повече от 6 години и е одобрен за употреба в над 100 държави.

Проф. Георги Момеков

Божана Димитрова, Medical News