На 17 и 18 декември в Пловдив ще се проведе инициативата „Болница за плюшени мечета”(Teddy Bear Hospital), организирана от Асоциация на студентите-медици –гр. Пловдив(АСМ-Пловдив) със съдействието на техните колеги от Българска асоциация на студентите по дентална медицина(БАСДМ) и Асоциация на студентите по фармация в България(АСФБ).
Идеята е под формата на игра да се преодолее страхът на малчуганите от лекарите. За целта всяко дете донася своята любима плюшена играчка, която става „пациент”. Влизайки в ролята на родител, малчуганът споделя оплакванията на „детето си” и получава препоръки за здравето му от лекарите. По този начин децата се учат да говорят не само за медицински проблеми, но и да споделят като цяло.
Акцията „Болница за плюшени мечета” ще се проведе в събота и неделя, от 10 до 14 ч., в МОЛ „Марково тепе“.
Teddy Bear Hospital е международен проект, организиран ежегодно от студенти по медицина в страни като Германия, Австрия, Италия, Франция, Турция, Гърция и др. За пръв път този проект в България беше осъществен от членовете на АСМ – Пловдив преди 6 години. Кампанията пожъна голям успех и получи широк медиен отзвук. Примерът бе последван и от студентите от останалите асоциации на медиците в София, Варна, Плевен и Стара Загора.
Teddy Bear Hospital е насочен към деца на възраст от 3 до 7 години. Освен че се преодолява страхът на хлапетата към лекаря , се заостря вниманието им относно хигиенните правила, здравословното хранене и всичко, свързано с опазване здравето.
„Болница за плюшени мечета“ помага и на студентите по медицина да се запознаят отблизо с работата с деца, с техните страхове и вълнения. По този начин се изгражда връзката лекар – дете (пациент), основаваща се на взаимно доверие и топлота.
Организаторите приканват всяко дете да донесе своята любима плюшена играчка, която ще бъде техният „пациент“.