Предизвикателства и перспективи при лечението на инфантилни хемангиоми

Социалната значимост и необходимостта от приемане на критерии за диагностика и стандарт на лечение при хемангиомите в ранна детска възраст беше обсъдена на семинар  на  26 и 27  ноември 2016г. в Правец. Събитието беше организирано по проект на Националната пациентска организация (НПО) и кампанията й „Хемангиом“ към дългосрочната програма „Университет за пациенти“.

На събитието присъстваха лекари от различни специалности, участващи в мултидисциплинарния подход при диагностиката и лечението на хемангиомите, родители на деца, засегнати от заболяването и журналисти.

Сред лекторите бяха: проф. Николай Цанков, дерматолог в МБАЛ Токуда, доц. Жана Казанджиева, дерматолог в УМБАЛ“Александровска“, проф. Огнян Бранков, детски хирург в МБАЛ Токуда, доц. Ралица Георгиева, неонатолог в СБАЛ по Детски болести – София,   д-р Мария Калайджиева, неонатолог в МБАЛ Токуда, д-р Иван Вецев, НПО.

Инфантилните хемангиоми са най-честите доброкачествени тумори в детска възраст, с честота между 3 и 10%,  като засягат 3 пъти по-често женския пол. Обикновено не са налице след раждането, а се появяват през първите няколко седмици след това.

Д-р Мария Калайджиева обясни, че един от рисковите фактори за поява на хемангиоми е зачеването чрез асистирана репродукция, при която настъпва многоплодна бременност и съответно риск от хипоксия.

През първите няколко месеца се наблюдава начална пролиферативна фаза, след което следва инволюционен стадий, който продължава понякога години. Преобладаващата част търпят обратно развитие без последствия, но малка част могат да са функционално и морфологично значими, а понякога и животозастрашаващи.

Рисковите хемангиоми са с локализация- ларинкс, трахея, около очите, устата и на устните, слуховия канал, върхът на носът, областта на седалището и гениталиите. Проблемите и усложненията са свързани с органна дисфункия, улцерация, кървене, образуване на цикатрикс. Наличието на рисков хемангиом налага необходимостта от започване на лечение с цел превенция на късните последствия.

dotz-jana-kazandjieva

Доц. Жана Казанджиева разказа за случайното откриване на най-надеждния препарат за лечение на хемангиом- неселективен бета блокер и подчерта, че зад всеки излекуван пациент стои мултидисциплинарен подход.

В България до момента единственият перорален медикамент за лечение на хемангиоми, разрешен за педиатрична употреба, съобразно възприетите Европейски и международни стандарти не е наличен и няма възможност за реимбурсиране на системно лечение от НЗОК на заболяването. Родителите на деца с хемангиом разказаха за трудностите при лечението им, поради необходимостта от закупуване на лекарството от чужбина.

Стана ясно, че стартирането на кампанията “Хемангиом“, по дългосрочната програма „Университет за пациенти“ на НПО ще осигури ранен достъп до лечение на 40 бебета с тази диагноза.

Румена Савова, Medical News