На 26-ти и 27-ми ноември за първи път у нас се проведе Национална фармацевтична студентска академия (НФСА). Организатор на събитието е Българска фармацевтична студентска асоциация (БФСА).
Официален патрон на Академията беше проф. Николай Данчев – декан на Фармацевтичен факултет към МУ – София, а темата – „АНТИбиотична резистентност, здравето се нуждае от внимание“.
Medical News разговаря за акцентите от събитието, антибиотичната резистентност и бъдещето на младите фармацевти у нас с председателя на БФСА, бъдещия фармацевт Антоанета Балканска.
Това е първата по рода си Конференция за студенти по фармация и млади фармацевти. Защо избрахте точно темата за антибиотичната резистентност?
Това е една особено наболяла тема, най-вече в 21-ви век и за съжаление смятам, че в България употребата на антибиотици е нещо, което се извършва доста неправомерно.
От тази гледна точка съм на мнение, че българинът няма достатъчно добра здравна култура и точно ние като фармацевти сме първото звено, което трябва да допринесе за по-голямата осведоменост. Защото осведомеността тръгва от нас и оттук нататък нашите конференции ще бъдат достъпни за абсолютно всички медицински специалисти.
Изключително много се радвам, че на събитието имаше изключително много специалисти, защото това е една тема, която ги обединява.
От друга страна избрахме точно този месец, защото от 18 до 22 ноември беше Световната седмица за антибиотичната резистентност, а на 18 ноемрви беше Световният ден за антибиотична осведоменост. Затова смятам, че подбрахме точния момент за организиране на събитието.
Колко участници посетиха форума и кои бяха другите основни акценти на събитието?
Регистрираха се над 160 участници, на място дойдоха още, за които се постарахме да не бъдат лишени от възможността да присъстват. Нашата академия беше напълно достъпна, а това е нещо с което много се гордеем именно за да привлечем максимално голяма маса от хора.
Друг акцент на събитието, освен да разгърнем тази много сериозна тема, бе, че събитието е от национален мащаб и аз наистина не очаквах толкова голям интерес. Получихме подкрепа и от фармацевтичния бранш и от съсловните организации.
Основната ни цел е създаване на един вид обединение. След един месец нашата организация ще празнува юбилей – 10 години и от тази гледна точка ние събрахме много опит, традиции, контакти, които беше крайно време да се оползотворят.
Именно затова създадохме тази академия, във възможно най-правилния момент. Ние имаме трайни контактни, но важното е, че успяхме да обединим организацията от студенти , едно доскоро разкъсано съсловие и това е голямо постижение за нас.
Дадохте страхотен пример с това, че Академията е без регистрационна такса. Как се решихте на това и смятате ли, че и други организации трябва да последват примера ви?
Това беше едно много дълго обсъждано решение, тъй като е нож с две остриета. От една страна, когато няма регистрационна такса, ние много трудно можем да подсигурим сигурна аудитория, която да присъства и да уважи нашите лектори.
Ето защо се радваме, че хората са отговорни, амбициозни и дойдоха с огромното желание да научат нещо. Имаше огромна посещаемост, много по-голяма от очакваното.
Също така, направихме събитието по-достъпно, защото това е първото издание и от тази гледна точка за да се направи надеждна реклама, трябваше да сме достъпни. Хората трябва да видят, че ние работим, а догодина, когато нашите колеги вече ще стъпват на една много здрава основа, а именно на тази организация и на конгреса, те ще могат да си позволят по-голям обем на действие, тъй като тяхната аудитория ще знае за какво плаща. Съответно на базата на това качество ще може да се пусне и такса участие.
Кои са основните проблеми на студентите по фармация в България?
Винаги съм твърдяла, че фармацията е една от професиите с най-ниска безработица и на този етап не бих могла да кажа, че увеличаващият се брой факултети е проблем за нас, но след 5-10 години вече може и да бъде.
По-голям проблем е, че на определени моменти фармацията се превръща в един изкушаващ бизнес. Тук става въпрос за човешки живот и не е редно да се говори за бизнес и също така е много спорно какъв точно е интересът на фармацевтичните фирми да създават лекарства.
Това е една огромна инвестиция с голяма възвръщаемост, която би излекувала много хора, но не винаги това е основната причина. Огромната конкуренция води до създаването на лекарства с недобра ефективност и тяхната честа употреба довежда именно до създаване на резистентност.
Наистина проблемите на фармацията в България са много големи, но смятам, че като студент не е моя работа и цел да ги разгръщам. Надявам се, че в бъдеще ще се сблъсквам с тях и ще имам принос за тяхното разрешаване.
От БФСА организирате много различни кампании. Едни от тях бяха свързани с дни на кариерата за фармацевти. Какви възможности за кариерно развитие има един току що завършил фармацевт в България?
Това е едно много силно наше събитие, на което бяхме акцентирали тази година. Именно защото не можем да го разгърнем еднократно, създадохме няколко епизода, в които показваме колко широкоспектърна е фармацията и именно заради различните полета на изява имахме две инициативи.
Първата беше представяне на спектъра на нашата професия, а втората е, че стартирахме един много голям проект с подкрепата на Българския фармацевтичен съюз. Чрез него посещаваме училищата, в която искаме да покажем на учениците всички възможности.
Зад думите „магистър фармацевт” се крият страшно много способности и знания, които могат да бъдат приложими в много сфери. Ние не целим да говорим за факултети и за университети, а по-скоро да покажем колко възможности всъщност има.
Честно казано, ако бях профил „биология и химия” и ако имаше кой да дойде и да ми каже, че това не са само фирми, а включва много неща за които не съм и чувала, тогава щях да имам самочувствието в първи курс. Това самочувствие трябваше да дойде чак след няколко години, за да може да съм сигурна, че съм избрала правилната медицинска професия.
То дойде именно благодарение Българската фармацевтична студентска асоциация, чрез всички инициативи, които правим и които ме карат да се чувсвам полезна в тази сфера за себе си и за околните, което е нещо много важно.
Д-р Георги Попов, Medical News
Снимка: С любезното съдействие на pharmmedia.bg