Безопасни опции за терапия с НСПВС при пациенти с остеоартрит с оглед на стомашночревния и сърдечносъдовия риск

Ставната болка е сред най-честите причини за посещение при лекар и се очаква търсенето на аналгетици да нарасне със застаряването на населението и увеличаването на дела на хроничните заболявания като остеоартрита. Трябва да се вземе под внимание все по-широката употреба на достъпните нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), както и фактът, че 44% от пациентите употребяват по-големи дози от предписаното.

Ето защо през последните години Американският колеж по ревматология, Американската общност за изучаване на болката и Европейската лига за борба с ревматизма (EULAR) публикуват насоки с цел улеснение на клиницистите при постигане на баланса между ефективното овладяване на болката и безопасното лечение.

В резултат на това парацетамолът (ацетаминофен) е установен като аналгетик първа линия заради малкото странични ефекти, въпреки  че някои проучвания доказват по-слабата му ефективност на фона на други НСПВС.

Въпреки това, освен намалената ефективност, парацетамолът може да се окаже по-малко безопасен от очакваното по отношение на гастроинтестинални и сърдечносъдови усложнения и особено поради доказаната му хепатотоксичност.

В основата на остеоартрита, по начало смятан за „старческа” болест на износването, днес стои ексцесивната продукция на медиатори на възпалението  като цитокините и простагландините. Ето защо селективните COX-2 инхибитори, както и неселективните НСПВС са най-логичният избор за лечение поради двойното им действие – на аналгетици и на купиращи възпалението агенти.

Най-честите странични ефекти на тези медикаменти са свързани с гастроинтестиналния тракт (ГИТ) и варират от диспепсия и парене в гръдната област, до тежки усложнения като пептична язва, перфорация и застрашаващо живота кървене.

anketapharma
           http://medicalnews.bg/anketa/

Появата на страничните ефекти на НСПВС зависи от предизпозиращите фактори, индивидуални за всеки отделен пациент, като най-съществен е възрастта. По този начин, при пациентите с висок риск трябва да се вземат превантивни мерки като минимална дозировка на препарата, комбинирана терапия с гастропротектор или предписване на селективен COX-2 инхибитор.

Поради все по-голямата честота на НСПВС-свързана ентеропатия, специалистите обръщат повече внимание на мукозните лезии в тънкото черво. Последни открития демонстрират, че инхибиторите на протонната помпа (PPI) не могат да предотвратят НСПВС-свързаните усложнения в тънкото черво и че някои селективни COX-2 инхибитори показват по-голяма поносимост в този случай от неселективните.

Що се отнася до сърдечносъдовия риск, в клинични условия е доказано, че неселективните НСПВС имат важна роля в нарастването му. Това е обект на внимание поради факта, че пациентите с остеоатрит често имат и придружаващо сърдечносъдово заболяване.

Ето защо целта на научните групи, изготвящи насоки за лечение на остеоартрит целят да въведат възможно най-ясни критерии за изписване на НСПВС при пациенти с оглед на гастроинтестиналния и на сърдечносъдовия риск.

Експерите са единодушни, че при пациенти с нисък гастроинтестинален и сърдечносъдов риск, терапията с всяко НСПВС е приемлива.

При болните с малък риск от усложнения от страна на ГИТ и с висок кардиоваскуларен риск се препоръчва лечение с наксофен, имащ по-добър профил на безопасност в сравнение с неспецифичните НСПВС и със селективните COX-2 инхибитори. Целекоксиб в най-ниска терапевична доза (200mg веднъж на 24 часа) също е приемлив, но е доказано че повишаването на дозата изравнява риска за сърдечносъдови инциденти с този при терапия с неспецифични НСПВС.

При третия дял пациенти- тези с нисък кардиоваскуларен риск, но с висок от страна на горния ГИТ може да се приложи монотерапия със селективен COX-2 инхибитор. Подобен профил на поносимост има терапията с ниска доза неселективно НСПВС, комбинирано с инхибитор на протонната помпа.

Терапията с целекоксиб редуцира в най-голяма степен увредата на мукозата по хода на целия ГИТ. Също така комбинацията му с ниски дози аспирин е с по-добра поносимост в горния отдел на гастроинтестиналния тракт, отколкото прилагането на неселективно НСПВС с аспирин.

При болните от остеоартрит с висок риск както от страна на сърдечносъдовата система, така и от ГИТ, възможно най-подходящата стратегия е избягването на лечение с НСПВС.

В заключение, поради изобилието от различни НСПВС е възможно съставянето на индивидуален терапевтичен план с подхдодяща ефективност и профил на безопасност. Следвайки ясни насоки, клиницистите проследяват състоянието на пациентите с остеоартрит като същевременно контролират все по-честата злоупотреба с нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Надеждата е в бъдеще коксибите, комбинирани с ниски дози аспирин, да повлияят положително на съотношението терапевтична полза-риск при пациенти с остеоартрит и с риск от страна на ГИТ.

Използван източник:

  1. Scarpignato C, Lanas A, Blandizzi C et al. Safe prescribing of non-steroidal anti-inflammatory drugs in patients with osteoarthritis – an expert consensus addressing benefits as well as gastrointestinal and cardiovascular risks. BMC Medicine. 2015; 13-55

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Ефикасност и профил на безопасност на пироксикам-бета-циклодекстрин при амбулаторното лечение на хронична болка в…

Хроничната болка в гърба се среща по-често при жени, отколкото при мъже. За хронична болка в гърба се смята тази, която продължава повече от…

Фармакокинетично изследване на пироксикам в равновесната му концентрация при млади и при възрастни пациенти…

Бетациклодекстрин е съединение, получено при ензимна хидролиза на нишесте и представлява цикличен олигозахарид, играещ ролята на „преносител” на пироксикам. Техният комплекс- пироксикам-бета-циклодекстрин се различава…

Комплексът пироксикам-бета-циклодекстрин има значително по-бърза абсорбция в сравнение с конвенционален пироксикам

Пироксикам е нестероидно противовъзпалително средство (НСПВС) с доказани аналгетични и антипиретични свойства. Конвенционалният пироксикам е с ограничена разтворимост във вода, но включването му в комплекс с…

Пироксикам- β-циклодекстрин: надеждна терапевтична опция, щадяща гастроинтестиналния тракт

Въпреки голямата ефикасност на нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС), разпространената им употреба е свързана с широк спектър от нежелани реакции, увреждащи черния дроб, бъбреците, сърдечносъдовата…

Употребата на нестероидни противовъзпалителни средства води до подобряване на качеството на живот след тримесечен…

Остеоартиритът обхваща редица ревматологични заболявания, които засягат около 10% от популацията над 65-годишна възраст. Болестта често води до опорно-двигателни нарушения, като 20,4% от пациентите…