Ефикасност и профил на безопасност на пироксикам-бета-циклодекстрин при амбулаторното лечение на хронична болка в гърба

Хроничната болка в гърба се среща по-често при жени, отколкото при мъже. За хронична болка в гърба се смята тази, която продължава повече от 7-12 седмици. За разлика от нея, при острата болка в гърба, пациентите са по-млади и са в съотношение мъже:жени = 1:1.

Нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) са най-често предписваните медикаменти в световен мащаб и се използват широко при лечение на болки в гърба. Доказано е, че тези препарати са ефективни за облекчаване на симптоматиката при пациенти с остра и неусложнена болка в гърба. Въпреки това, НСПВС имат някои недостатъци, които ограничават приложението им при хронична болка.

Големи притеснения предизвикват страничните ефекти от страна на гастроинтестиналния тракт, (ГИТ), особено при възрасти пациенти и в случай че НСПВС се дават за продължителен период от време. Механизмът на увреда на стената на ГИТ от НСПВС включва, както инхибиране на простагландиновата синтеза, така и директен токсичен ефект върху мукозата.

Друг важен недостатък на НСПВС е краткотрайният им ефект и краткият период на полуелиминиране, изискващ няколко приема на медикаментите в денонощието. Това намалява комплайънса, особено имайки предвид напредналата възраст на пациентите. Медикаменти като пироксикам например, имат по-дълъг период на елиминиране, но терапевтичният им ефект настъпва бавно, което ги прави неефективни при лечение на хронична болка.

Голяма част от споменатите недостатъци се дължат на кристалната структура на НСПВС и следователно на ниската им водоразтворимост.

Ето защо е разработено съединението пироксикам-бета-циклодектстрин (Chiesi Farmaceutici S.p.A., Италия), което е чудесен пример за прилагането на химичната технология „домакин-гост” в медицината. Пироксикам (гостът) се прикрепва към цикличния олигозахарид бетациклодекстрин (домакин), образувайки високоразтворим молекулен комплекс.

anketapharma
         http://medicalnews.bg/anketa/

Това води до по-интензивна абсорбция на съединението от ГИТ и до по-ранно достигане на висока плазмена концентрация. Аналгетичният ефект е бърз – в рамките на 30 минути, сравнено с 2-4 часа при останалите НСПВС. Друго потенциално предимство на пироксикам-бета-циклодекстрин е по-добрата му поносимост от ГИТ в резултат на по-краткото контактно време между лекарството и лигавицата.

За доказване на ефективността и поносимостта на пироксикам-бета-циклодекстрин  е проведено отворено клинично проучване, обхващащо 31 пациенти на възраст 18-85 години, които са резистентни на предшестваща терапия с НСПВС. Те получават по 1 таблетка 20mg пироксикам-бета-циклодекстрин в еднократна доза сутрин.Терапията продължава 40 дни, като при по-ранно отшумяване на симптомите, лечението се прекратява.

Участниците в проучването страдат от хронична болка в гърба, тоест болка между теменната област и глутеалната гънка, с давност по-малка от 6 месеца и болка персистираща през повечето дни на 6-те месеца.

Задължително е наличието на поне три от следните сиптоми: болка в покой, болка при движение, повишен паравертебрален мускулен тонус, болка при натиск, ограничение на движението и сутрешна скованост.

Оценка на състоянието се прави на 0, 10-ти, 20-ти и 40-ти ден от тестовете по четиристепенна скала на болковия интензитет от 0 до 3.

Нежеланите лекарствени реакции се оценяват чрез клиничен преглед и проследяване на хематологичните и биохимичните показатели. Те се проследяват с оглед на оценяването на общата и гатроинтестиналната поносимост на медикамента.

От всички 31 участници, общо 10 прекратяват терапията преди края на проучването – шестима поради пълно отшумяване на симптомите, един поради странични реакции от медикамента и трима в следствие на липса на ефект от лечението.

По отношение на ефективността, пълна ремисия на болковия синдром се наблюдава при шестима участници. Общо 28 пациенти определят състоянието си като значително подобрено в края на проуването, което е потвърдено и от изследователите за 27 от тях.

Поносимостта е оценена като добра от 27 участници. Трима пациенти са получили НЛР – кожна алергична реакция, а двама от тях – и епигастрална болка.

В заключение, резултатите от клиничното проучване демонстрират, че пациенти с хронична болка в гърба, получаващи всеки ден еднократно по 20 mg пироксикам-бета-циклодекстрин в продължение на 40 дни имат по-значимо клинично подобрение, спрямо лечение с други НСПВС. Освен това медикаментът като цяло показва добър профил на безопасност.

Използван източник:

  1. Pijak MR, Turcani P, Turcaniova Z et al. Efficacy and tolerability of piroxicam-β-cyclodextrin in the outpatient management of chronic back pain, Bratisl Lek Listy, 2002; 103(12): 467-472.

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Фармакокинетично изследване на пироксикам в равновесната му концентрация при млади и при възрастни пациенти…

Бетациклодекстрин е съединение, получено при ензимна хидролиза на нишесте и представлява цикличен олигозахарид, играещ ролята на „преносител” на пироксикам. Техният комплекс- пироксикам-бета-циклодекстрин се различава…

Комплексът пироксикам-бета-циклодекстрин има значително по-бърза абсорбция в сравнение с конвенционален пироксикам

Пироксикам е нестероидно противовъзпалително средство (НСПВС) с доказани аналгетични и антипиретични свойства. Конвенционалният пироксикам е с ограничена разтворимост във вода, но включването му в комплекс с…

Пироксикам- β-циклодекстрин: надеждна терапевтична опция, щадяща гастроинтестиналния тракт

Въпреки голямата ефикасност на нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС), разпространената им употреба е свързана с широк спектър от нежелани реакции, увреждащи черния дроб, бъбреците, сърдечносъдовата…

Употребата на нестероидни противовъзпалителни средства води до подобряване на качеството на живот след тримесечен…

Остеоартиритът обхваща редица ревматологични заболявания, които засягат около 10% от популацията над 65-годишна възраст. Болестта често води до опорно-двигателни нарушения, като 20,4% от пациентите…