УМБАЛ „Царица Йоанна”- ИСУЛ празнува 80 години от създаването си

На днешния 11 ноември 2016г., УМБАЛ „Царица Йоанна”- ИСУЛ отбелязва 80тия си юбилей. 

Идеята за построяването на лечебното заведение възниква през двадесетте години на ХХ век в отговор на необходимостта от болница, която да обслужва осигурените работници. За финансовата подкрепа на Царица Йоанна за построяването на болницата, няма останали официални документи макар за това да съществуват медийни публикации от периода след 1990 година.

Възможно е те да са унищожени или загубени. Безспорното е, че тя, давайки името си, става патрон на идеята и това е било от изключително значение за завършването на болницата, изтъкват проучилите историята на лечебното заведение.

Архитектурният план е възложен на известния архитект Георги Овчаров, автор на сгради, обявени по-късно за паметници на културата.

На 11 ноември 1936 г. министърът на търговията, промишлеността и труда издава заповед за назначаването на лекари в Работническа болница „Царица Йоанна”. 

Работническа болница „Царица Йоанна” започва да работи поетапно. Тя е завършена окончателно през 1937 г., като част от зданието се използва от 1934 г. за поликлиника, аптека, „рентгенов институт” и пр. Първи управител на болницата е д-р М. Станков, а лежащо болни се приемат от 1 август 1938 година.

Работата на болницата била разделена на три отдела: болнична, поликлинична и диспансерна. Застъпени са следните болнични отделения: вътрешно с 85 легла, нервно с 20 легла, гръдоболно с 80 легла (началник д-р К. Танев), хирургично с 60 легла (началник д-р Ив. Рашев), акушеро-гинекологично с 60 легла, кожно-венерично с 30 легла, очно-ушно-носно-гърлено с 30 легла, всичко (според бюджета за 1938 година) 380 легла.

Към всяко отделение работи съответна поликлиника.

Освен това има и зъболечебна поликлиника, рьонтгенов институт с физиколечение, аптека, лаборатория за изследване на материали от преходящи. Към гръдното отделение е придаден противотуберкулозен диспансер, към кожно-венерологичното – противовенеричен диспансер. При акушеро-гинекологическото отделение има съвещателна станция за майки и деца.

По време на Втората световна война болницата е основно място, в което се приютяват пострадали, а прозорливостта тя да бъде построена до железопътна мрежа се оказва от изключителна важност за ранените от фронта в последната фаза от войната.

На 8 август 1950 г. Министерският съвет издава постановление, с което предлага на Президиума на Народното събрание да издаде указ за основаване на Институт за специализация и усъвършенстване на лекарите (ИСУЛ). На 2 октомври 1950 г. с Указ №528 на Народното събрание институтът е основан.

През 2000 г. лечебното заведение е наречено Многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна”.

През ноември 2007 г. наименованието се променя на Многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна – ИСУЛ”, а през декември 2007 г. – на Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна – ИСУЛ”.

Ние от екипа на Medical News честитим празника на всички служители на едно от най- уважаваните лечебни заведения в страната. Пожелаваме със своята всеотдайност и грижа за всички в нужда да пазят честта и доброто име на УМБАЛ „Царица Йоанна”- ИСУЛ.

Честит празник, колеги!