Проф. Красимир Иванов: Медицинските университети в страната не се конкурират помежду си, а заедно се конкурираме с ВУЗовете в Европа

По шестима български кандидат-студенти се борят за едно място в МУ- Варна, заяви в Дарик Варна ректорът на висшето учебно заведение, проф. д-р Красимир Иванов. В момента в Медицинския университет се обучават 1200 чуждестранни студенти от 43 държави по света, като по-голямата част от тях са от страни-членки на ЕС.

Най-многобройна е групата от Германия с около 600 студенти по различните медицински специалности. Студенти има от Великобритания, Испания, Италия и Скандинавските страни. Сред чуждестранните кандидати за едно място в университета спорят по трима, с което малко ВУЗ-ове в страната могат да се похвалят.

„Медицинските университети в страната не се конкурират помежду си, а като страна всички заедно се конкурираме с университетите в Европа. Това е тенденция, която ще продължава поне в следващите 25 години. Дефицитът на лекари и медицински специалисти в целия свят е голям, в Европа – също“, посочи проф. Иванов.

“Дефицитът не може да бъде преодолян за 1-2 години, тъй като, за да може да работи самостоятелно един лекар, са му необходими 10 години – 6 за образование и 4 за специализация. Проблем е и застаряването на практикуващите лекарската професия, като голяма част от специалистите са на над 55-годишна възраст.”, каза проф. Иванов и допълни:

В следващите 10 години те ще излязат от системата, което ще отвори още по-голяма „дупка“ в нея. Ако в медицинското образование и университетите не се инвестира, ще настъпи труден за компенсиране период.”

“За увеличаване на приема в медицинските ВУЗ-ове трябва Националната агенция за оценяване и акредитация да работи по експедитивно и оперативно. В момента от заявяване на желание за увеличаване на капацитета до получаване на разрешение, се чака до 2 години. Най-точна оценка за качеството на един университет дават не чиновниците в министерствата, а самите студенти“, коментира специалистът.

В момента ръководството на Медицинския университет работи по няколко проекта, единият от които е за нов корпус на Ректората.

Предвижда се и изграждане на модерна 12-етажна сграда между Факултета по дентална медицина и Медицинския колеж, където ще бъде разположен модерен симулационен център. Започва работа и по проекта за Академичен и конгресен център на брега на Варненското езеро.

Друг голям проект, за който ще се търси финансиране по европейските програми, е Център за върхови постижения. Той ще е специализиран в транслационна и персонализирана медицина или пренасяне на фундаменталните научни познания в клиничната практика.

Роботизираната хирургия намира все по-голяма приложение в медицината, като във Варна се намира единственият в страната робот за лапароскопска хирургия, който възпроизвежда всички дейности, които лекарите извършват с пациенти“, заяви проф. Иванов. 

С помощта на този робот, студентите могат да „оперират“ в реална среда, а симулаторът сам дава оценка за работата им. Обмисля се закупуване на още два робота, които ще се използват за обучение на бъдещите лекари.