Неврохирурзите имат особено голям интерес към правните проблеми в практиката си

От 28 до 30 ноември в хотел Макси Парк Хотел във Велинград се проведе  XXV- та юбилейна национална конференция по неврохирургия, с международно участие.

В научния форум, взеха участие над 220 медицински специалисти- лекари от цялата страна, така и от чужбина, и бяха представени най-новите успехи и достижения в областта на „Минимално- инвазивната и фунционално-съхраняваща неврохирургия.“

Това, което обаче предизвика особено голям интерес, беше презентацията на адв. д-р Мария Петрова – специалист по медицинско право на тема: „Правни проблеми в практиката на неврохирурга.“

Оказа се, че българските лекари имат твърде оскъдни, или почти никакви познания в областта на медицинското право, или го интерпретират неправилно. Една част от присъстващите откровено споделиха, че досега са го приемали като нещо изцяло в подкрепа на пациентите и в ущърб на лекарите.

Първоначалното време, отредено на доклада, се оказа крайно недостатъчно, за да се отговори на многобройните въпроси на присъстващите. Породи се оживена дискусия: коментираха се най-често срещаните пропуски в работата на лекарите, които ги правят уязвими пред закона, възможностите за извънсъдебно уреждане на споровете между лекар и пациент, чрез медиация, ролята на „здравен омбудсман“ в лечебните заведения, несъвършенствата и пропуските в медицинските стандарти, процесът на информирано съгласие. Лекарите потърсиха консултативна помощ във връзка с техни съдебни казуси.

Запитана дали е изненадана от интереса на лекарите, адв. д-р Петрова сподели, че изобщо не е.

„Очаквах го, защото в последните години съм канена на всички значими форуми и забелязвам, че българският лекар вече не отрича и не отказва да дискутира проблемите, свързани с лошата медицинска практика и нежеланиете събития в лечебните заведения. Това показва две неща: първо, че проблемите наистина съществуват и второ, че българският лекар е узрял да ги осъзнае, приеме и е готов да работи за отсраняването им“, сподели тя пред Medical News.

Адв. д-р Мария Петрова, сподели, че като Изпълнителен директор на Европейския институт по медицинско право, зравен мениджмънт и обществено здраве е приела като своя кауза да подпомага лекарите, защото вярва, че познанията им в правната сфера и добрата комуникация с пациентите са най-добрата превенция за нежелания събития в лечебните заведения и лоша медицинска практика.