Специализираната болница за рехабилитация на деца с ДЦП получи три нови роботизирани апарата

Три нови роботизирани апарата за подобряване на двигателните способности на децата с детска церебрална парализа вече работят в Специализираната болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация „Света София“.

Извън 10-те процедури по НЗОК Столичната община ще поеме още 10 за нуждаещите се деца.

Роботизираните апарати са единствените у нас за подобряване на фината и механичната моторика на долни и горни крайници при деца с церебрална парализа, обясни пред БНР директорът на Специализираната болница доц. Иван Чавдаров:

„Към момента дневно минават между шест и осем деца специално за роботоризирана рехабилитация на горен крайник и между 4 и 6 деца на робота за ходене. Роботът има определени показания за диагнозата, за възрастта, психичното състояние на детето.“

Новият робот за ръката е по-ефективен след четири годишна възраст, защото детето е активен съучастник по време на рехабилитацията. 

По кинезетерапевтичен метод от Германия за работа у дома са обучени 20 семейства. През обучение са преминали и 90 родители на новородени.