Болницата за рехабилитация на деца с детска церебрална парализа спира приема на пациенти заради липса на средства

Единствената у нас специализирана болница за рехабилитация на детска церебрална парализа, спря да приема пациенти, тъй като финансовият й лимит е намален с 30%.  

От 25 години лечебното заведение всеки месец се грижи за около 100 малки пациенти. През юни миналата година от Здравната каса намаляват с 1/3 бюджета на болницата. По този начин  вместо за досегашните 100 започват да плащат едва за 70 хоспитализации на месец, предава bTV.

Повече от година лечебното заведение работи на загуба и всеки месец надхвърля с десетки хиляди бюджета си. От този месец парите не стигат вече дори за заплати, затова още в средата на месеца от болницата спират приема на пациенти.

Вече има списък на чакащите. Сред пациентите на болницата са и много недоносени новородени, близнаци и кърмачета, за които рехабилитацията сега може да намали риска от увреждания в бъдеще.

Цената на тази клинична пътека се повиши и много частни болници се навързаха за кранчето, изведнъж НЗОК съвсем пасивно ми отрязаха бюджета от 90 хил. на 60 хил.”, обясни доц. Иван Чавдаров.

От болницата сезират многократно Касата и здравното министерство. Отговорът идва едва днес. Искането ще бъде парите, които се плащат на тази болница да бъдат изведени в централно управление на Касата – така се плащат раждания, хемодиализа, онкология.

Това е проблем, не може да бъде лимитиран”, коментира д-р Бойко Пенков.

От Здравната каса заявиха за bTV, че извършват проверка и все още не могат да дадат отговор защо са намалили бюджета на болницата.

Според Здравното министерство проблемът ще бъде решен до месец. Дотогава обаче 1/3 от децата-пациенти на болницата ще трябва да чакат за рехабилитация.

Във вторник надзорният съвет на НЗОК представи вариант за изход от ситуацията. 

 „Ние сме предложили, това финансиране да не бъде през районни каси, а централизирането.Това на практика ще позволи болницата да извършва безлимитно своята дейност. Освен в София само на още четири места в страната се извършват подобни грижи. Твърде малко на фона на десетките чакащи.”, заяви д-р Бойко Пенков, зам. министър на здравеопазването и член на НС на НЗОК пред БНТ.

„Правилата в момента позволяват аз да си направя една частна болничка, и по някакъв начин и мен ме включват в тортата, но качеството, което се предлага от такива измислени лечебни единици не е равностойно на качеството в няколкото специализирани болници, които съществуват в България.”, заяви от своя страна доц. Иван Чавдаров.