Д-р Милица Стоянова: Лечението на възпалителните чревни заболявания трябва да е индивидуално за всеки пациент

Близо 3 милиона души в Европа страдат от възпалителни чревни заболявания. Двете най-разпространени от тях – болестта на Крон и улцерозният колит – засягат най-често млади хора в активна възраст – между 15 и 35 г. По тази причина социалната им значимост е голяма, но проблемът все още остава в периферията на общественото внимание.

Според данни на Световната здравна организация броят на болните у нас се е увеличил пет пъти от 1950 до 2016 г. В момента те са около 21 000 души, но голяма част от хората не се лекуват или са с погрешна диагноза. От болест на Крон в България се лекуват едва 1100 души, а от улцерозен колит – 2515.

По този повод интервюираме д-р Милица Стоянова, специализант по гастроентерология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и член на Асоциация на младите гастроентеролози в България. 

Д-р Сто­янова, какви са предимствата на навременното откриване на болестта на Крон и на улцерозния колит?

Ако се открие заболяването още при първите симптоми – болка, висока температура, слуз, диария, ще може да се започне с първата линия терапия. Тогава се овладява по-лесно възпалението и чисто икономически е по-изгодно.

Идеята е да се започне с мезалазин, а ако има нужда се минава на кортикостероиди, след това на имуносупресивна терапия. Последният етап е биологичната терапия.

Въпреки това, съществува и обратния подход – да се започне направо с биологична терапия. Всичко зависи от решението на лекари я и от съответния пациент, затова гастроентеролозите казват, че терапията при възпалителните чревни заболявания трябва да е индивидуална за всеки отделен случай.

Какъв е алгоритъмът за диагностициране на тези заболявания?

На първо място е анамнезата. Симптомите са много насочващи, особено когато са повече на брой. Лабораторната констелация също е важна, но тя може да ни покаже по-скоро наличие на възпаление, а не конкретно къде е то.

Най-сигурно е ендоскопското изследване с вземане на биопсия от чревната стена. Макроскопски се вижда как изглеждат червата, а хистологичният резултат също помага в диагностичен план.

Как да окуражим хората да не се притесняват от изследването колоноскопия?

Те наистина се притесняват, но когато имат сериозни показания за това изследване, те така или иначе трябва да се подложат на него.

Изследването де факто не е толкова притеснително и болезнено. Много е важно пациентите да намерят лекар, на когото могат да разчитат, да имат доверие. Когато е в сигурни ръце, човек се отпуска, разказва за заболяването си и, разбира се, се съгласява на всякакви изследвания.

Заради нарушената усвояемост на хранителните вещества от червата, какви добавки давате на пациентите си?

Това са главно витамини, железни препарати, калций, витамин D, тъй като страда и костната обмяна. Има и специални храни, които обаче са труднодостъпни в България. Пациентите си ги набавят и от чужбина.

Хранителния режим е важен, но не основен. Той подпомага правилното лечение. Съветваме пациентите с активно възпалително чревно заболяване да избягват прясно мляко, пълнозърнест хляб, варива, ядки, зеле, мазни и пикантни храни.

Мара Калчева, в. „Доктор“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Прочетете още по темата