Общопрактикуващите лекари от Пловдив се обявиха против тестовете за наркотици сред учениците

Общопрактикуващи лекари и сдружения, съсредоточени в борбата с наркозависимостта в Пловдив, са против предложението на депутати към профилактичните прегледи на учениците да бъдат въведени и тестове за наркотици, информира БНТ. 

Тази идея бе предложена преди дни, а целта е подрастващите да бъдат предпазени навреме от този вид тежки зависимости.

Семейните лекари обясниха, че това е социален проблем, на който най-напред внимание трябва да обърнат самите родители.Освен това няма яснота и кой ще финансира тестовете. 

Медиците не одобряват предложението, защото профилактичните прегледи се правят седмица преди започване на училище, когато през лекарските кабинети преминават по около 60 деца дневно и е невъзможно всички да бъдат тествани и за наркотици.

През миналата година на европейския пазар са се появили 81 нови вида наркотични вещества, като за повечето от тях няма чувствителен тест. 

Сдруженията за борба с наркотиците също не одобряват идеята. Те искат да се улесни настаняването за принудително лечение.

От там Предлагат вместо тестове държавата да финансира безплатни бройки за лечение на наркозависими в психотерапевтичните общности.