От Националния център по трансфузионна хематология представиха данни, според които само 20 процента на от кръводаряванията у нас са действително доброволни, а другите 80 на сто са т.нар. фамилни кръводарявания.
„В ЕС няма такова нещо, не се води подобна статистика за фамилни дарители. И там роднини на хора в болница даряват кръв, но не по принуда“, разкри пред в. „Сега“ директорът на центъра д-р Николай Андреев.
Екипи на НЦТХ постоянно обикалят по фирми, ведомства и университети, но се отзовават по няколко души. „Въпросът е до съзнание на нацията, а и няма пари за реклама, която да е постоянна, но и да не се набива в очите и да дразни„, смята той.
Данните на НЦТХ сочат и леко увеличение на нуждите от кръв и кръвни продукти в страната, а оттам е последвало и увеличаване на броя на кръводаряванията.
Например, през 2009 г. кръводаряванията в националния център са били 58 071, а през миналата година те са вече 61 032, но за сметка на това през 2014г. наброявали 169 481.
На фона на това за една сърдечна операция са нужни средно по 5 единици кръв, т.е. 5 кръводарявания, а за трансплантация на бъбрек те са средно 2-3. Най-много кръв е нужна при пострадали с тежки травми от катастрофи и инциденти, в кардиохирургията, в акушеро-гинекологичните клиники.
След катастрофата с екипа на БГНЕС, при която първоначално имаше трима пострадали, болницата в Ловеч неколкократно призоваваще да се дари кръв. В центъра в Плевен, който снабдява и Ловеч, по това време кръв нямаше, обясни д-р Андреев.
По закон обаче центровете по трансфузионна хематология в страната – в София, Варна, Стара Загора, Плевен и Пловдив, не могат да прехвърлят кръв помежду си.
В случая е направено изключение със специално разрешение на здравното министерство, но по принцип не е практика, тъй като единият център трябва да плати на другия за кръвта.
Затова и ако на пациент от Шумен например трябва да се оперира в София, близките му също трябва да дарят количествата, които ще им бъдат поискани от лечебното заведение в столицата. „Работи се по промяна в тази част от закона“, обясни Андреев.
Източник: в. „Сега„
____________________________________________________________________
Регистрирайте си профил в Medical News и публикувайте собствени статииТУК. Вече сами можете да създавате медицински новини!
Споделете собственото си мнение, коментари и размисли; разкажете истории свързани със света на здравеопазването, медицината, фармацията или стоматологията. Публикувайте и Ваши клинични случаи, оригинални статии, обзорни статии, клинични снимки с въпроси към тях и др