д-р Ивайло Траянов; II САГБАЛ Шейново;Списание МД, юли 2015
Синдромът на токсичния шок е рядко и животозастрашаващо усложнение на някои видове бактериални инфекции. Често пъти той се причинява от токсини на Staphylococcus aureus, но може да е резултат и на токсини, продуцирани от група А стрептококи (1).
Исторически, заболяването се свързва основно с използването на свръхабсорбиращи дамски тампони. След като производители изтеглиха много от тези тампони от пазара, честотата на синдром на токсичния шок при жени в периода на менструация намаля. Въпреки това, той може да се развие при мъже, деца и жени в периода на постменопауза, като рискови фактори са кожни рани и хирургична интервенция.
Основните симптоми са:
– внезапен фебрилитет
– хипотония
– повръщане или диария
– обрив, особено по дланите и стъпалата
– объркване
– мускулни болки
– зачервяване на очите, устата и гърлото
– гърчове
– главоболие
Синдромът на токсичен шок е свързван с:
– наличие на порезни рани или изгаряния на кожата
– скорошна хирургична интервенция
– използване на контрацептивни диафрагми или суперабсорбиращи тампони
– прекарана вирусна инфекция (грип или варицела)
Заболяването може да прогресира бързо и да доведе до усложнения като шок, бъбречна недостатъчност и фатален изход. Към момента липсва специфичен тест за диагностика.
Обикновено се изследват кръв и урина за евентуално наличие на стафилококова или стрептококова инфекция. Като допълнение може да се анализират лабораторно натривки от влагалище, маточна шийка и гърлен секрет. В редки случаи, при засягане на повече органи и системи, може да се извърши компютърна томография, лумбална пункция или рентгенография на гръден кош.
В случай на развитие на синдром на токсичния шок, обикновено се налага хоспитализация. Прилагат се антибиотици до откриването на първоизточника на инфекция, инфузии и медикаментозна терапия за възстановяване на хипотонията, и симптоматично лечение.
Токсините, продуцирани от стафилококи и стрептококи, успоредно с развитието на хипотония, могат да доведат до бъбречна недостатъчност. Оперативното лечение се състои в отстраняване (дебридман) на невитални тъкани на мястото на инфекцията и, при необходимост, поставянето на дренаж.
За повече информация: www.spisaniemd.bg
Използван източник:
1. Toxic Shock Syndrome http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/toxic-shock-syndrome/basics/definition/con-20021326
_____________________________________________________________________
Регистрирайте си профил в Medical News и публикувайте собствени статииТУК. Вече сами можете да създавате медицински новини!
Споделете собственото си мнение, коментари и размисли; разкажете истории свързани със света на здравеопазването, медицината, фармацията или стоматологията. Публикувайте и Ваши клинични случаи, оригинални статии, обзорни статии, клинични снимки с въпроси към тях и др.