НЗОК оставя 4 хиляди болни с ревматологични заболявания без нужната терапия заради нови критерии на Здравната каса, съобщават от БНР. Организациите за хора с рeвматологични заболявания определят това като престъпно погазване на правата на пациентите.
Роза Чеглайска, представител на Асоциацията на пациентите с ревматологични заболявания споделя, че няма разбиране от ръководството на НЗОК относно необходимостта от отпадналите от финансиране лекарства.
„Целта на биологичната терапия при ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит и псориатичен артрит е ранното включване на тези медикаменти, още в началото на заболяването. Това е целта – да се спре или поне да се забавят структурните увреждания.“- споделя тя и добавя: „За пореден път не сме чути, за пореден път ни смятат като хора „втора ръка“. „
От Асоциацията на пациентите с ревматологични заболявания предлагат допълнителен контролен механизъм за средствата от Здравната каса, за да не се прекъсва финансирането на необходимите лекарствени препарати.
За днес се планира здравната комисия на Народното събрание да гласува на второ четене законопроекта за изменение на Закона за лечебните заведения, внесен от МС през юни.
Ще бъде разискван и въпросът за създаване на здравна карта.
Източник: БНР