За първи път в България ще се представи нова терапия за пациенти с церебрална парализа и множествена склероза

На 10.06.2015 г. от 10.30 ч. в Аулата на УМБАЛ “Св. Иван Рилски”, гр. София за първи път в България ще се проведе представяне на нова терапия за подобряване на качеството на живот при пациенти с церебрална парализа и множествена склероза.

Става въпрос за терапия с интратекален баклофен (ИТБ). Тя подобрява походката, хигиената, дейностите от ежедневието и облекчава грижите за пациента; намалява честотата на спазмите, болката и умората; подпомага терапиите за повишен мускулен тонус и рехабилитационните програми.

Теми и участници на срещата:

  • доц. Иван Чавдаров , Специалист по Физикална и Рехабилитационна медицина, Управител на Специализирана болница за рехабилитация на деца с церебрална парализа – „Св.София” : Какво представлява ДЦП. Проблематика на заболяването. Лечение и съвременни терапии
  • д-р Красимир Минкин – неврохирург, Клиника по неврохирургия УМБАЛ „Св. Иван Рилски”  – Къде е мястото на  България при въвеждането на съвременни  терапии, повлияващи качеството на живот на пациентите. Медицинска и икономическа ефективност.  
  • д-р Клемен Граблиевич: Лечение на дистония и с пастицитет с Баклофенова помпа по света.
  • д-р Митя Бенендичич: Хирургични особености на интратекалната баклофенова терапия.

Кратко представяне на чуждестранните лектори:

  • д-р Клемен Граблиевич е специалист по физикална и рехабилитационна медицина (PRM) и лидер на Brain Injury рехабилитация, Институт за рехабилитация – Любляна, Словения. Той е разработил словенската ITB програмата през последното десетилетие В ежедневната си практика той се занимава с комплексните проблеми, които поставят генерализираната и фокалната спастичност от мозъчен и гръбначен произход. Той е редовно поканен лектор в Европейския съвет на лицата с ограничена подвижност и други международни конгреси по темата терапия на спастичност, главен експерт на Европейския съвет за физиотерапия и рехабилитация  и президент на словенското Общество по физиотерапия и рехабилитация;
  • д-р Митя Бенендичич е неврохирург в Медицинския Университетски Център на Любляна и ръководи програмата за невромодулиране в Любляна, включително имплантиране на устройства, използвани за интратекално подаване на баклофен за лечение на спастичност и хронична болка.