д-р Яна Симова, Национална кардиологична болница, Списание МД
На 15% от пациентите с остър коронарен синдром (ОКС), които би трябвало да се лекуват с блокери на ренин-ангиотензин-алдостероновата система (РААС), не се изписва терапия с подобни медикаменти, показаха резултатите от програма за оценка и подобрение на качеството в здравеопазването, публикувани в списание Circulation (1).
Програмата на Американската сърдечна асоциация* „В крачка с клиничните ръководства – исхемична болест на сърцето” обхваща 311 болници за периода 2005-2009 година. Разгледани са медицинските досиета на 80 241 пациенти с ОКС.
При 60 847 от тях съществуват убедителни доказателства за ползи от приложението на инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (ACEi) или ангиотензин-рецепторни блокери (ARB) – клас I индикация според насоките за поведение. Едва при 85%, обаче, са изписани медикаменти от посочените класове (при 70% ACEi).
При 19 394 от пациентите употребата на РААС блокери е уместна и би трябвало да се инициира – клас IIа индикация. В тази група честотата на приложение на посочените класове медикаменти е дори по-ниска – при 69%.
Приложението на ACEi и ARB е учудващо ниско при претърпелите аорто-коронарен байпас операция по време на хоспитализация по повод на ОКС – при тях вероятността да получат медикаменти от посочените класове, въпреки високия им сърдечносъдов риск, е с 50% по-ниска в сравнение с останалата част от групата.
Същата неблагоприятна тенденция се наблюдава и при болните с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) – вероятността те да приемат ACEi/ARB е с 40% по-ниска от тази в групата със запазена бъбречна функция.
Потенциално обяснение на това би могло да е притеснение от страна на лекарите за влошаване на бъбречната функция или потенциране на хиперкалиемия с посочените класове медикаменти. Този риск, обаче, е много нисък и ползите от приложението на РААС блокери за забавяне на прогресията на бъбречното заболяване многократно го надвишават.
За сравнение – честотата на предписване на ацетил салицилова киселина и на бета блокер в разгледана група е съответно 98 и 97%.
* American Heart Association – AHA
Използван източник:
1. Bainey K., Armstrong P., Fonarow G. et al. Use of renin-angiotensin system blockers in acute coronary syndromes: findings from Get With the Guidelines-Coronary Artery Disease program. Circ Cardiovasc Qual Outcomes. 2014; published online before print February 25 2014http://circoutcomes.ahajournals.org/content/early/2014/02/25/CIRCOUTCOMES.113.000422.abstract?sid=275bc70f-c742-46d3-9a1e-0d77fd8ee3b9