Изключително пресилено е да се каже, че в момента стартира реформа в здравеопазването. Наблюдаваме намерение за реформа, някакви стъпки, някакви мерки, които са на път да създадат невероятен хаос в системата, каза д-р Нигяр Джафер от ДПС в интервю за предаването „Неделя 150“ по БНР.
Това, което виждаме в момента е една компилация между ляво-десни идеи. На моя местен език това се нарича тюрлюк гювеч. За съжаление, това, което всички ние трябваше да разберем през годините е, че за да се предприемат стъпки за реформа е необходимо да има, ако не пълен консенсус, поне широко съгласие на експертно и политическо ниво. Ще бъде много жалко, ако министър Москов с рейтинга, който се издигна след антиромските му изявления, не използва този рейтинг, за да направи стъпки в посока реформа. Странно е, че един десен министър предприема стъпки, които са в противоречие на това, което беше заложено преди 15 години. Загадка е, но тази загадка ще бъде разбулена скоро, дали министърът на здравеопазването, който ще сложи край на здравноосигурителния модел, въведен от Иван Костов, няма да бъде заместник-председател на ДСБ и няма да се нарича Петър Москов, защото по-леви идеи аз скоро не съм виждала, добави тя.
Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров смята, че предложените стъпки за промени в здравеопазването е можело да бъдат по-радикално: МЗ можеше да действа много по-смело в предлагането на тези промени. Ние продължаваме историята с лимитите на болниците. Това е пълен абсурд. Как може да има лимит на една стопанска дейност. Това е пазар.
Той зависи от търсенето и предлагането, той е динамичен. Това е нонсенс. Ние сме в ситуация на свръхрегулация. Системата се нуждае от дерегулация, конкуренция , приватизация. Хубава е идеята да се договарят лекарствата, но нея я имаше и досега. Аз смятам, че трябва да се отиде по-напред. Например, лекарства да се качат на стоковата борса. Има хубави неща, предложени в законопроекта, но според мен са плахи. Няма да доведат до радикално подобрение на здравната система.
Бившият министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов класира идеите за промяна в здравеопазването в четири групи – добри идеи, индиферентни идеи, опасни идеи и нереални идеи. Константинов коментира и критериите за социално слаби, които е необходимо да се изработят, за да може техните здравни вноски да се поемат от държавата: Убеден съм, че д-р Москов е обладан от добри намерения и че иска да направи нещо хубаво за системата. Проблемът е, че понякога пътят към Ада е постлан изцяло с добри намерения.
Темата със социално слабите и плащането от държавата и се вижда в категорията „нереални идеи“. Първо, има един дълъг период до 2025-а година докогато държавата трябва да плаща пълния размер на вноските. Следващото нещо е, че наистина има категории на работещи хора, където държавата им плаща абсолютно безсмислено. Няма здравен министър, който да е подкрепял подобно нещо. Като държавата не може да осигури пенсионери, деца и т.н. с пълния размер на здравните вноски, за къде отиваме да плащаме за социално слаби.
Един от стълбовете, на които се изграждат предложенията на този закон е това, че имаме страшно много неосигурени, които не си плащат, а потребяват здравни услуги, което е малко фалшива теза, защото неосигурените в момента не ползват никаква планова помощ в болниците. Ползват единствено спешни състояния и те не са изключително голям проблем на системата.
Източници: БНР, fakti.bg