Прогнози за пазара на медикаменти за лечение на хронично бъбречно заболяване

Продажбите на медикаменти за лечение на хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) ще намаляват до 2017 година, след което ще се увеличат, като достигна $11.7 милиарда към 2022, в сравнение с $11 милиарда през 2012. Прогнозите са на консултантската компания Decision Resources (www.decisonresources.com).

Намалението на продажбите през следващите три години ще е в резултат на конкуренция между генеричните и биоподобни медикаменти на най-големите фармацевтични пазари (САЩ, Япония, Франция, Германия, Италия, Великобритания и Канада), както и в промени на правилата за реинбурсиране на тази група лекарствени средства в САЩ.

Растежът в периода 2017-2022 ще се дължи основно на въвеждането в клиничната практика на нови медикаменти. Сред най-перспективните са: еритропоетин-стимулиращи средства (ESA); свързващи фосфатите вещества; калциеви миметици; активни аналози на витамин D; нови антихипертензивни и антидиабетни медикаменти; интравенозни препарати на желязото; нови диализни методи.

ESA са водещи на пазара на свързаната с ХБЗ анемия, но те ще са под натиск от две страни: конкуренция с новите биоподобни медикаменти и променените правила за реинбурсиране в САЩ; очаква се към 2020-2022 техният дял от групата медикаменти за лечение на ХБЗ постепенно да намалее.

От новите лекарствени средства, най-перспективни са инхибиторите на индуцирания от хипоксията фактор пролил хидроксилаза (HIF-PHI). Предполага се, че те ще осигурят по-евтина и по-безопасна перорална алтернатива нa ESA за лечение на анемията при ХБЗ, като първият медикамент от тази група – roxadustat, се очаква на фармацевтичния пазар към 2018.

Други важни медикаменти са: atrasentan  – за диабетна нефропатия и velcalcetide  – интравенозен калциев миметик, който ще се прилага при болни с ХБЗ с вторичен хиперпаратиреоидизъм.