Продажбите на медикаменти за лечение на хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) ще намаляват до 2017 година, след което ще се увеличат, като достигна $11.7 милиарда към 2022, в сравнение с $11 милиарда през 2012. Прогнозите са на консултантската компания Decision Resources (www.decisonresources.com).
Намалението на продажбите през следващите три години ще е в резултат на конкуренция между генеричните и биоподобни медикаменти на най-големите фармацевтични пазари (САЩ, Япония, Франция, Германия, Италия, Великобритания и Канада), както и в промени на правилата за реинбурсиране на тази група лекарствени средства в САЩ.
Растежът в периода 2017-2022 ще се дължи основно на въвеждането в клиничната практика на нови медикаменти. Сред най-перспективните са: еритропоетин-стимулиращи средства (ESA); свързващи фосфатите вещества; калциеви миметици; активни аналози на витамин D; нови антихипертензивни и антидиабетни медикаменти; интравенозни препарати на желязото; нови диализни методи.
ESA са водещи на пазара на свързаната с ХБЗ анемия, но те ще са под натиск от две страни: конкуренция с новите биоподобни медикаменти и променените правила за реинбурсиране в САЩ; очаква се към 2020-2022 техният дял от групата медикаменти за лечение на ХБЗ постепенно да намалее.
От новите лекарствени средства, най-перспективни са инхибиторите на индуцирания от хипоксията фактор пролил хидроксилаза (HIF-PHI). Предполага се, че те ще осигурят по-евтина и по-безопасна перорална алтернатива нa ESA за лечение на анемията при ХБЗ, като първият медикамент от тази група – roxadustat, се очаква на фармацевтичния пазар към 2018.
Други важни медикаменти са: atrasentan – за диабетна нефропатия и velcalcetide – интравенозен калциев миметик, който ще се прилага при болни с ХБЗ с вторичен хиперпаратиреоидизъм.