Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България”, сключено между Министерството на здравеопазването и Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария ще бъде изменено, с цел удължаване на програмата с още една година.
Предвижда се през този период да се осъществи преход от финансирането на превенцията от международния донор към финансиране от българското правителство.
Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” е най-дългосрочната и мащабна превантивна здравна програма в България. Тя подпомага постигането на заложените цели на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции 2008-2015 г. Основните й цели са задържане на нивото на разпространение на ХИВ сред инжекционно употребяващи наркотици под 10%, а за останалите групи в най-висок риск – под 5 на сто.
Пи програмата са изградени девет местни обществени комитета за превенция на ХИВ, туберкулоза и сексуално предавани инфекции, 12 звена за второ поколение епидемиологичен надзор в РЗИ, 19 кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН, девет ниско-прагови центъра за лицата, употребяващи инжекционно наркотици, осем здравно-социални центъра в ромска общност, 17 мобилни медицински кабинета, пет сектора за лечение на пациенти с ХИВ, 18 младежки клуба за обучение на връстници от връстници сред деца и млади хора в риск, четири центъра за психо-социална подкрепа за хората, живеещи с ХИВ и СПИН.
За 2015 целите на програмата са предоставянето на услуги за доброволно консултиране и изследване за ХИВ на над 124 000 лица; предоставяне на специфичните превантивни услуги на терен и достигане до над 47 000 лица, лишени от свобода, инжекционно употребяващи наркотици, проституиращи, лица в риск от ромска общност, както и мъже, които правят секс с мъже; предоставяне на здравно образование, насочено към развитие на социални умения за деца в институции и достигане чрез подхода „връстници обучават връстници” до над 54 000 млади хора в риск. Към изброените се включва и предоставяне на достъпно и качествено антиретровирусно лечение на хората, живеещи с ХИВ, чрез увеличаване на средствата, отделяни от държавния бюджет.